INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Sawa Kononowicz  

 
 
brak danych - 1637
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kononowicz Sawa (zm. 1637), starszy kozacki z r. 1637. Wg Pawluka pochodził z Rosji («cudzoziemiec Moskal»), zapewne jednak dłuższy czas służył w wojsku kozackim na Ukrainie (od czasów Smuty?). Pierwsza informacja o K-u jako pułkowniku perejasławskim pochodzi z 5 VII 1637 r. W powstaniach kozackich lat trzydziestych XVII w. prawdopodobnie udziału nie brał, skoro w r. 1637 hetman Stanisław Koniecpolski uważał go za «człowieka dobrego, spokojnego, a przytem rycerskiego». Należał zapewne do przywódców lojalnej wobec Rzpltej starszyzny kozackiej, która niechętnie patrzyła na sprzyjanie starszego Tomilenki ruchowi «wypiszczyków» pod wodzą Pawluka. Gdy Pawlukowi dzięki polityce starszego udało się zagarnąć w Czerkasach artylerię kozacką, starszyzna na radzie w Rosawie (koniec lipca? 1637) usunęła Tomilenkę i jakichś oficerów kozackich z ich stanowisk, a K-a wybrała starszym. Dn. 7 VIII wysłano posłów do Koniecpolskiego z prośbą o zatwierdzenie nowej starszyzny i o posiłki. K. licząc – nie bez pewnych podstaw – na wpływy w swym pułku uszedł do Perejasławia. Z niejasnej i niepewnej informacji Pawluka wynikałoby, że K. i jego starszyzna wydawali Kozaków podejrzanych o sprzyjanie powstaniu w ręce administracji starościńskiej i pańskiej. Dn. 22 VIII Pawluk wydał uniwersały wzywające do powstania i wyprawił z Kryłowa za K-em Karpa Skidana i Semena Bychowca z 1000–3000 ludzi. Nie spotkali się oni, jak się zdaje, z większym oporem. K. ujęty, został rozstrzelany, wraz z pisarzem wojskowym T. Onuszkiewiczem, w Borowicy z wyroku rady kozackiej, prawdopodobnie na przełomie sierpnia i września 1637 r. (nie żył już 17 IX).

 

Dorošenko D., Narys istorii Ukrainy, W. 1933 I; Golobuckij V. A., Zaporožskoe kozačestvo, Kiev 1957; Hruševskyj, Istorija, VIII cz. I; Kersten A., Stefan Czarniecki, W. 1963 s. 107; Tomkiewicz W., Ograniczenie swobód kozackich w r. 1638, „Kwart. Hist.” R. 44: 1930 z. 1 s. 133–4; Wójcik Z., Dzikie Pola w ogniu, W. 1960 s. 136–7; – Okolski S., Diariusz transakcji wojennej między wojskiem koronnem i zaporoskiem, w r. 1637, Kr. 1858 s. 10–3, 66; – B. Narod.: BOZ rkp. 1173 f. 500–501, 508.

Wiesław Majewski

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Druga połowa XVI wieku

Druga połowa XVI wieku, a przede wszystkim interesujący nas okres panowania ostatniego Jagiellona – Zygmunta Augusta – to okres dominacji wojsk zaciężnych, co przekładało się na konieczność......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Michał Piotr Boym

ok. 1614 - 1659-08-22
jezuita
 

Ludwika Maria Gonzaga

1611-08-18 - 1667-05-10
królowa Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 

Sędziwój Ostroróg h. Nałęcz

ok. 1568 - między 16 VII a 27 X 1624
kasztelan międzyrzecki
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.