INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stanisław Ankwicz h. Habdank      fragment strony tytułowej druku "Kazanie Pod czas [!] Pogrzebu [...] Stanisława Hrabi z Posławic Skarbka Ankwicza Bywszego Kasztelana Sandeckiego [...]" - w zbiorach IBL PAN - plik z RCIN.org.pl

Stanisław Ankwicz h. Habdank  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ankwicz Stanisław h. Habdank (1720–1784), syn Hieronima, kaszt. zawichojskiego i Czernówny, od 7 VI 1752 r. piastował godność stolnika krakowskiego; posłował tylko raz, na elekcję 1764 r. z księstwa oświęcimskiego i zatorskiego. Musiał być zręcznym oportunistą, skoro w młodych latach uchodził za stronnika saskiego, a w r. 1764, oddawszy głos za Poniatowskim, otrzymał odeń w grudniu kasztelanję biecką. Nie wysuwał się naprzód podczas konf. radomskiej; kiedy w województwie gospodarowali Barzanie (1769–1771), A. uznał ich Generalność, ale uczynił to tak cicho, że król w listopadzie 1771 (zaraz po zamachu Strawińskiego) nagrodził jego wierność kasztelanją sandecką, z którego to urzędu A. zrezygnował w r. 1782 na rzecz syna Józefa. Stanisław wyrobił uprzednio sobie i całej rodzinie tytuł hrabiowski austrjacki. A. żonaty był z Salomeą Czernówną († 1756), córką Franciszka, kasztelana wojnickiego, dziedzica Andrychowa, Czańca, Bestwiny, Inwałdu, Wieprza i innych przyległych włości. W r. 1767, pewno na życzenie A., Stanisław August nadał osadzie Andrychów prawo magdeburskie i wyniósł ją do godności miasta, ze względu na rozwinięty tam oddawna przemysł tkacki. Drugi raz ożenił się Stanisław z Teklą Sierakowską, chorążanką krakowską. Umarł dnia 17 X 1784 r. w dobrach swoich w Porębie, gdzie też został pochowany. Osierocił pięcioro dzieci: synów Tadeusza i Józefa i trzy córki.

 

Boniecki, Herbarz polski; Złota księga szlachty polskiej, XIII, s. 1–3; Niesiecki, Herbarz polski; Enc. Org.; W. Enc. Il.; Słownik geograficzny; Baliński M. i Lipiński T., Starożytna Polska…, W. 1885, s. 267; Łepkowski, Przegląd zabytków okolic Krakowa, W. 1869, s. 140; Drohojowski J., Kazanie podczas pogrzebu Stanisława Ankwicza… 10 marca R. P. 1785 miane; rkp. Czart. 597.

Helena Waniczkówna

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.