INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stanisław Grzegorzewski     

Stanisław Grzegorzewski  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Grzegorzewski Stanisław (1842–1903), uczestnik powstania styczniowego i inżynier komunikacyjny. Ur. w Warszawie 7 III, był synem Walentego, żołnierza powstania listopadowego i urzędnika Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu, oraz Antoniny z Przewałkowskich. Po ukończeniu nauki gimnazjalnej w Warszawie studiował na Politechnice w Liège (1860/1), biorąc równocześnie czynny udział w miejscowym Tow. Akademików Polaków. Towarzystwo to – obok samokształcenia w historii ojczystej i lektury wieszczów narodowych – prowadziło intensywne i systematyczne szkolenie wojskowe, które przeszedł również G. Po krótkim pobycie w kraju, związanym z chorobą i śmiercią ojca, G. kontynuował studia techniczne na Wydziale Dróg i Mostów w Gandawie. Z początkiem lutego 1863 r. przybył do Krakowa, gdzie 6 III w stopniu sierżanta wstąpił do Żuawów Śmierci pod Franciszkiem Rochebrunem, uczestniczył w bitwach pod Chrobrzem i Grochowiskami, a po rozsypce oddziału wrócił do Krakowa. Internowany przez Austriaków, zdołał uciec w okolice Uhnowa i Sokala, gdzie musztrował po dworach ochotników powstańczych. 25 X przedarł się do oddziału Żuawów w lasach żdżarskich w woj. mazowieckim, awansował na porucznika i oficera ordynansowego w kwaterze Rochebruna. Po wyjeździe tegoż w listopadzie uczestniczył w nieudanej wyprawie na Poryck. Mimo przydzielenia do nowego oddziału, nie uczestniczył już w dalszych walkach i po powstaniu wrócił do Gandawy. 25 V 1868 r. uzyskał w Gandawie dyplom inżyniera cyw. z odznaczeniem. Jako inżynier kolejowy pracował we Francji (Auvergne), następnie w Galicji, gdzie Wydział Krajowy zatrudnił go przy budowie dróg. Wzorowo prowadził prace komunikacyjne w Zaleszczykach, Kasperowcach i Borszczowie. Był członkiem Tow. Politechnicznego we Lwowie, należał również do Komisji Archeologicznej Akademii Umiejętności. Współdziałał przy założeniu Sokoła w Borszczowie, którego był pierwszym prezesem. Jako muzyk-amator komponował utwory fortepianowe i ilustrację muzyczną do niektórych utworów poetyckich. Był żonaty z Heleną z Bykowskich. Zmarł 25 I 1903 r. w Stanisławowie.

 

Białynia-Chołodecki J., Pamiętnik powstania styczniowego, Lw. 1913 s. 226; Spis członków Tow. Politechnicznego z końcem r. 1892; – G. S., Wspomnienia osobiste z powstania z 1863 r., Lw. 1903; – „Czas. Techn.” 1903; „Dźwignia” 1877; – Dokumenty rodzinne i informacje pisemne Ludwika Jaxy Bykowskiego i J. Samujłły.

Red.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.