INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stanisław Ostroróg Lwowski h. Nałęcz      herb Stanisława (z Ostroroga) Lwowskiego, Starosty Międzyrzeckiego - Mikołaj REY, Zwierziniec, Kraków 1574 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl.

Stanisław Ostroróg Lwowski h. Nałęcz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1979 r. w XXIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ostroróg Lwowski Stanisław h. Nałęcz (ok. 1527–1563), starosta międzyrzecki. Był wnukiem Dobrogosta, kaszt. poznańskiego (zob.), synem Marcina i Urszuli z Sierpskich. W literaturze dawniejszej mylony był bardzo często ze Stanisławem Ostrorogiem z Grodziska, kaszt. międzyrzeckim (zob.). Początkowe nauki pobierał w domu (wspólnie z przyszłym teologiem kalwińskim Andrzejem Wolanem) pod kierunkiem ks. Franciszka Spaka, a następnie studiował za granicą. W r. 1542 zapisał się na uniwersytet w Lipsku, w r. 1543 przeniósł się do Frankfurtu nad Odrą. Był dziedzicem połowy miasta Lwówka z przyległymi wsiami oraz miasta Kleczewa, które w r. 1559 sprzedał Wojciechowi Przyjemskiemu. Ok. r. 1550 został dworzaninem królewskim. Przez swego szwagra Prokopa Sieniawskiego nawiązał O. już w tym okresie kontakty z księciem Albrechtem pruskim. W sierpniu 1553, podczas uroczystości z okazji ślubu Zygmunta Augusta z Katarzyną Habsburżanką, brał udział w turnieju i został ranny. Prawdopodobnie uczestniczył w wyprawie pozwolskiej 1556 r. W r. 1557 był w Wilnie i 25 IV dostał star. międzyrzeckie pod warunkiem wykupienia go z rąk spadkobierców Mikołaja Myszkowskiego, kaszt. wojnickiego. Dn. 12 IX 1561 potwierdził mu król dożywotnią dzierżawę tego starostwa. O. wcześnie związał się z reformacją, lecz mimo silnych wpływów luterańskich skłaniał się raczej ku kalwinizmowi. Objąwszy starostwo międzyrzeckie wraz z tymi samymi uprawnieniami, jakie przysługiwały poprzedniemu staroście (prawo patronatu nad kościołem parafialnym), stał się O. patronem istniejącego tam polskiego zboru luterańskiego (zbór niemiecki utrzymywali mieszczanie). W r. 1560 osadził przy nim jako ministra Jana Kozielskiego (Capera), który również skłaniał się ku kalwinizmowi. O. zmarł w r. 1563.

O. rodziny nie założył. Majątek po nim odziedziczyły siostry: Anna Sieniawska i Urszula, żona Piotra Chodzieskiego z Potulic.

 

Dworzaczek; – Dworzaczkowa J., Wprowadzenie reformacji do miast królewskich Wielkopolski, „Odr. i Reform. w Pol.” T. 10: 1965 s. 65–7, 72; – Altere Universitäts Matrikeln, Hrsg. v. E. Friedländer, I Univ. Frankfurt a. O., Bd 1: 1506–1648, Leipzig 1887 s. 35; Die Matrikel der Universität Leipzig, Hrsg. v. E. Erler, Leipzig 1896 s. 641 B.; Elementa ad Fontium Editiones, XXXIX; Matricularum summ., IV, V 7969, 9000; Orzechowski S., Panegiricus nuptiarum Sigismundi Augusti Poloniae Regis, Kr. 1553; Wolan A., Ad scurrilem et famosum Libellum Jesuiticae Scholae Vilnensis… responsio, Wil. 1589 s. 21; – Dane dotyczące posiadłości w oparciu o informacje Marii Barbary Topolskiej.

Red.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Mikołaj Kopernik

1473-02-19 - 1543-05-21
astronom
 

Samuel Zborowski h. Jastrzębiec

1 poł. XVI w. - 1584-05-26
hetman kozacki
 

Izabela Jagiellonka

1519-01-18 - 1559-09-15
królowa Węgier
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Kasper Miaskowski h. Leliwa

1549/1550 - 1622-04-22
poeta
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.