INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław ze Lwowa  

 
 
ok. 1484 - 1556
Biogram został opublikowany w latach 2003-2004 w XLII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.


 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stanisław ze Lwowa (ok. 1484–1556), bernardyn, polemista, prawdopodobnie tłumacz „Biblii”.

W literaturze występuje również pod imieniem Hieronim, gdyż historyk zakonu braci mniejszych Łukasz Wadding w XVII w. pomylił go z Hieronimem Kakowskim, co przyjęli niektórzy późniejsi autorzy, nazywając S-a Hieronimem ze Lwowa. Ur. we Lwowie, był synem Jana, średniozamożnego mieszczanina.

W r. 1501 S. wraz z bratem Janem zapisał się na Uniw. Krak., gdzie studiował na Wydz. Artium i Teologii; studia zakończył doktoratem. Przed r. 1520 wstąpił do zakonu braci mniejszych (bernardynów). Jako kleryk uczestniczył t.r. w kapitule zakonnej w Krakowie, ok. r. 1538 otrzymał nominację na lektora filozofii w studium zakonnym w Opatowie. W kilka lat później zamieszkał w konwencie krakowskim p. wezw. św. Bernardyna ze Sieny, gdzie zasłynął jako kaznodzieja walczący z luteranizmem. W dowód uznania otrzymał wówczas od władz kościelnych nominację na kaznodzieję katedralnego na Wawelu. W poł. XVI w. przeniósł się do konwentu we Lwowie, gdzie w r. 1549 był już przełożonym (kustoszem) oraz lektorem teologii w tamtejszym studium zakonnym.

Przeciwstawiając się protestanckim tłumaczeniom „Biblii”, S. miał sam dokonać przekładu, identyfikowanego często z pierwszymi katolickimi wydaniami „Biblii” w języku polskim (tzw. hipoteza bernardyńska): z przekładem Nowego Testamentu wydanym w Krakowie u Mikołaja Scharffenbergera w r. 1556 oraz z tłumaczeniem całej „Biblii” z r. 1561, znanym jako Biblia Leopolity. Ta ostatnia zawdzięcza nazwę korektorowi (redaktorowi) polskiego tekstu, Janowi Leopolicie, o którym pisał we wstępie wydawca, drukarz krakowski Mikołaj Scharffenberger, podczas gdy tłumacz pozostał anonimowy. Domniemany przekład S-a jest literacko znacznie lepszy od wcześniejszych tłumaczeń (mimo obecności archaizmów), jednak ścisłe trzymanie się łacińskiego oryginału „Wulgaty” spowodowało, że bywa miejscami niejasny. S. znany był również z gromadzenia książek; w swej bibliotece posiadał m.in. dzieła niemieckiego polemisty katolickiego Johanna Ecka, wydane w Kolonii w r. 1538. Ostatnie lata życia spędził S. w klasztorze w Tarnowie, w którym zmarł podczas epidemii w r. 1556.

 

Estreicher; Jocher; Nowy Korbut (Leopolita Jan); – PSB, XVII (Leopolita Jan); – Kantak K., Bernardyni polscy, Lw. 1933 I 168, 307; Słownik polskich pisarzy franciszkańskich, Red. H. E. Wyczawski, W. 1981; – Gustaw R., Polskie przekłady Pisma Św., w: Podręczna encyklopedia biblijna, P. 1959 II 310; Smereka W., Biblistyka, w: Dzieje teologii katol., II cz. 1 s. 236, 246; Wiszniewski, Hist. liter. pol., VI 617; – Album stud. Univ. Crac., II 66; Biblia to iest Księgi Starego i Nowego Zakonu…, Kr. 1561; Bibliotheca Universa Franciscana, Romae 1732 II 72; Nicolao de Lisboa, Croniche de Fratri Minori, Venetiis 1606 cz. 3 lib. 9 k. 43; Wadding L., Scriptores Ordinis Minorum, Romae 1906 s. 117; – Arch. Prow. OO. Bernardynów w Kr.: rkp. XIV–a–1 s. 50 (41), rkp. I–b–20 s. 19, rkp. W–20, s. 99, Golichowski N., Poczet wybitnych bernardynów od XV do XIX w. włącznie, rkp.

Wiesław Franciszek Murawiec

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.