INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stefan Gallicus  

 
 
brak danych - po 1382
Biogram został opublikowany w latach 2004-2005 w XLIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.


 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stefan Gallicus (zm. po 1382), mieszczanin krakowski, wójt sądu najwyższego prawa niemieckiego na zamku krakowskim.

Był z pochodzenia Francuzem lub Włochem. W młodym wieku, jako zaufany pokojowiec kolektora i legata papieskiego Arnolda z Caussinh (w Gaskonii) przybył z jego orszakiem do Polski ok. r. 1344. Być może pomagał kolektorowi w poborze świadczeń z terenu Węgier i Polski na rzecz papiestwa, co tłumaczyłoby jego późniejszą działalność jako finansisty; podobnie jak on osiadł w Krakowie i dzięki jego pomocy dorobił się tam sporego majątku, w tym położonego w sąsiedztwie siedziby Arnolda domu i siedliska przy ul. Arcybiskupiej (dziś Poselskiej). W uznaniu zasług kolektor zapisał mu w testamencie z r. 1370 pewną sumę pieniędzy, którą S. był mu zresztą dłużny.

S. zajmował się z powodzeniem operacjami finansowymi i handlem nieruchomościami w Krakowie. Udzielał często pożyczek innym mieszczanom krakowskim, m.in. Piotrowi Kegelerowi w r. 1367, Janowi Jegindorfowi czy Miczkowi z Mysłowic w r. 1375. Sam również zaciągał pożyczki, m.in. od Trutpetra w r. 1371 w wysokości siedmiu grzywien. W l. 1366–7 pozbył się na rzecz mieszczan krakowskich swoich nieruchomości przy ul. Arcybiskupiej i Św. Krzyża, przejął natomiast w r. 1370 dom przy ul. Szewskiej, przed r. 1371 pozyskał sołectwo w Bronowicach Polskich koło Krakowa, a w r. 1372 nabył od Mikołaja Wierzynka kamienicę ze słodownią przy ul. Żydowskiej (dziś św. Tomasza) naprzeciw kościoła św. Szczepana. W l. 1375–6 miał dom przy ul. Garncarskiej (dziś Gołębia). Ze względu na zajmowaną pozycję w mieście i posiadanie bogatego sołectwa w Bronowicach Polskich był od r. 1371 ławnikiem, a w l. 1375–7 wójtem sądu najwyższego prawa niemieckiego na zamku krakowskim. W czasie swego urzędowania rozpatrywał sprawy dotyczące sołectw i ludności we wsiach rządzących się prawem niemieckim. S. jest prawdopodobnie tożsamy ze Stefanem, który w r. 1382 zakupił od opata klasztoru Cystersów w Szczyrzycu Henryka sołectwo w Krauszowie na Podhalu. Było to jego ostatnie poświadczone źródłowo wystąpienie, zapewne wkrótce zmarł.

S. był żonaty z Anną czyli Kenną, córką Bertolda Szwarca z Sandomierza, siostrą Stanisława. Wniosła mu ona w posagu w r. 1370 dom przy ul. Szewskiej. Przed r. 1397 Kenna wyszła za mąż za Pakosza, z którym wspólnie posiadała sołectwo w Bronowicach Polskich; ostatni raz notowani są w źródłach w r. 1406. W r. 1391 syn S-a i Kenny, Franciszek, z racji posiadania sołectwa w Bronowicach Polskich uczestniczył w wyprawie zbrojnej Władysława Jagiełły przeciwko ks. opolskiemu Władysławowi; jako sołtys poświadczony był jeszcze w l. 1395 i 1400.

 

Dziwik K., Katalog rękopisów Muzeum Żup Krakowskich z lat 1518–1971, Wieliczka 1988; Słown. Hist.-Geogr. Ziem Pol., V (Bronowice Polskie, Krauszów); – Laberschek J., Wyprawa zbrojna króla Władysława Jagiełły na krakowsko-wieluńskie posiadłości księcia Władysława Opolczyka w 1391 r., w: Społeczeństwo Polski średniowiecznej, W. 1994 IV 159; Ptaśnik J., Studia nad patrycjatem krakowskim, „Roczn. Krak.” T. 15: 1913 cz. 1 s. 88–90 (błędne utożsamienie S-a ze Stefanem Pęcherzem z Rzeszotar); – Kod. katedry krak., II; Kod. Mpol. I, III; Kod. wielicki; Księgi ławn. krak., nr 65, 78, 112, 155, 216, 515, 558, 658, 1080, 1087, 1199; Mon. Pol. Vat., II; Najstarsza księga Sądu najwyższego prawa niemieckiego na zamku krakowskim, Wyd. A. Kłodziński, Kr. 1936; Zbiór dok. katedry i diec. krak., I nr 164; Zbiór dok. mpol., IV nr 1011.

                                                                                                                                                                                                                                    Jacek Laberschek

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Władysław I Łokietek

1260-1261 - 1333-03-02
król Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan

XIII/XIV w. - 1356-05-18
opat cystersów w Mogile
 

Piotr z Turu h. Janina

brak danych - ok. 24 VI 1417
sędzia łęczycki
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.