INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stefan Ranotowicz (Ranathowicz)  

 
 
I ćw. XVII w. - 1694-04-27
Biogram został opublikowany w 1987 r. w XXX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ranotowicz (Ranathowicz) Stefan (zm. 1694), kanonik regularny laterański, kronikarz.

W r. 1636 R. wstąpił do kanoników regularnych laterańskich przy kościele Bożego Ciała w Kazimierzu koło Krakowa. Tu złożył profesję zakonną, a później jako kapłan był wielokrotnie przełożonym kanonii czyli placówek klasztoru kazimierskiego w Suchej, a następnie Kurozwękach. W obu tych miejscowościach kanonicy regularni administrowali tamtejszymi parafiami. Ok. r. 1673 osiadł na stałe w klasztorze Bożego Ciała w Kazimierzu. Służył tutaj, jak głosi jego nekrolog, doświadczeniem i radą ówczesnemu prałatowi generalnemu kanoników regularnych Wiktorynowi Wereszczyńskiemu. W tym czasie zredagował ostatecznie swoją kronikę zatytułowaną: Casimiriae civitatis urbi Cracoviensi confrontatae origo in eaque ecclesiarum erectioncs et religiosorum fundationes nec non series, vitae, res gestae praepositorum conventus canonicorum regularium Lateranensium s. Augustini ad ecclesiam S. S. Corporis Christi.... Kronika ta, przechowywana w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej (sygn. 3742/III), liczy ponad 150 kart zapisanych ręką samego R-a, w większości językiem łacińskim, a częściowo także polskim. Notuje w zasadzie zdarzenia współczesne autorowi, jednakże zawiera także historyczne wiadomości, oparte na starszych kronikach, szczególnie Jana Długosza i Macieja z Miechowa. Kreśląc dzieje swojego zakonu uczynił to R. wg kolejności urzędowania prepozytów klasztoru Bożego Ciała. Poza zapiskami rocznikarskimi, znaleźć można w kronice wiele innych relacji i opowieści. Wyjątkowo ciekawym źródłem do dziejów okupacji szwedzkiej Krakowa w l. 1655–7 jest osobno zamieszczone: Opisanie inkursji Szwedów do Polski i do Krakowa (Wyd. J. Mitkowski, Kr. 1958). Kronika doprowadzona jest do ostatnich miesięcy r. 1693. Pisał ją R. częściowo z brulionowych notat, które sporządzał, częściowo zaś na bieżąco, co zwłaszcza odnosi się do zapisek kronikarskich z l. 1673–93. Jest znakomitym i wszechstronnym źródłem do historii kanoników regularnych przy kościele Bożego Ciała oraz do życia społeczno-kulturalnego, religijnego oraz obyczajowego miasta Krakowa i Kazimierza w w. XVII.

R. był propagatorem kultu Stanisława Kazimierczyka, kanonika klasztoru Bożego Ciała, żyjącego w w. XV (zm. 1489) i uchodzącego za błogosławionego. Wydał drukiem w Krakowie w r. 1660 jego życiorys, oparty na materiałach wcześniej zebranych przez ks. Krzysztofa Łoniewskiego (pt. „Jasna pochodnia życia apostolskiego żywot świątobliwy b. Stanisława Kazimierczyka …”). Życiorys ten zamieścił również w swojej kronice. Zostawił ponadto, jako pewne uzupełnienie wspomnianego życiorysu, kronikę cudów Stanisława Kazimierczyka: Znaki miłości Boskiej pokazane i dobrodziejstwa w różnych przypadkach za przyczyną i zasługami jego ludziom od Boga uczynione (Arch. klasztoru kanoników regularnych Bożego Ciała w Kr.). Wspomniał m. in. i o swoim uzdrowieniu w r. 1691 z choroby krzyży i wrzodu na nodze «gdy się do grobu bł. Stanisława ofiarował». R. zmarł w klasztorze w Kazimierzu 27 IV 1694. Podany w niektórych publikacjach rok 1657, jako data jego śmierci, jest oczywistą pomyłką.

 

Estreicher, VIII 164, 315, XXVI 127; Słown. Pol. Teologów Katol., III 492–3; – Bartynowski M., Błachut A., W pięćsetną rocznicę założenia klasztoru Bożego Ciała na Kazimierzu w Krakowie 1405–1905, Kr. 1905 s. 55, 99, 102; Kanonicy regularni laterańscy w Polsce. Studia z dziejów kongregacji krakowskiej XV–XIX w., Kr. 1975 s. 19, 22; Rumiński S., Nauka ks. Jacka Liberiusza o świętości Matki Bożej, „Nasza Przeszłość” T. 45: 1976 s. 38–40; Wiszniewski M., Historia literatury polskiej, Kr. 1851 VIII 183; Wojtyska H. D., Nauka i nauczanie u kanoników regularnych, w: Dzieje teologii, L. 1975 II cz. 2 s. 457, 460, 468, 475, 478, 504, 507; – Arch. Klasztoru Kanoników Regularnych Bożego Ciała w Kr.: rkp. „Memoriale fratrum et benefactorum defunctorum” s. 110, rkp. „Notatki do historii kościoła Bożego Ciała” ks. A. Błachuta s. 62, rkp. „Znaki miłości boskiej…”, k. 15v.; B. Jag.: rkp. 3742, 2732.

Wacław Kolak

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.