INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Teresa Łubieńska (z domu Skarżyńska)     

Teresa Łubieńska (z domu Skarżyńska)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Łubieńska ze Skarżyńskich Teresa (1884–1957), działaczka społeczna, podporucznik Armii Krajowej (AK). Była córką Wacława Skarżyńskiego i Krystyny Doroty Gołębiowskiej. W okresie dwudziestolecia międzywojennego mieszkała w Warszawie, poświęcając się pracy społecznej. Działała w Polskim Czerwonym Krzyżu, Związku Harcerstwa Polskiego i w Kole Żołnierzy z 14 pułku Ułanów Jazłowieckich. We wrześniu 1939 wzięła czynny udział w obronie Warszawy, a po zakończeniu kampanii wrześniowej włączyła się do działalności konspiracyjnej w szeregach Służby Zwycięstwu Polski (SZP), Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), AK, dochodząc do stopnia podporucznika. W jej mieszkaniu odbywały się konspiracyjne spotkania dowódców AK. W maju 1942 Ł. została aresztowana przez gestapo i osadzona w więzieniu na Pawiaku, skąd w październiku t. r. odesłano ją do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, a w pierwszej połowie 1944 r. do Ravensbrück. Mimo że skierowano ją do specjalnej grupy karnej, przeznaczonej na powolną zagładę, była nader czynna w akcji samopomocowej więźniów i zyskała sobie wśród nich duży autorytet i uznanie.

Zwolniona z obozu tuż przed końcem wojny za staraniem Szwedzkiego Czerwonego Krzyża, przebywała najpierw w Szwecji, a wkrótce potem przeniosła się do Wielkiej Brytanii i zamieszkała na stałe w Londynie. Podjęła się z pasją pracy społecznej, a zwłaszcza sprawy walki o równouprawnienie z innymi narodowościami byłych więźniów-Polaków do odszkodowań od rządu niemieckiego za krzywdy moralne i fizyczne doznane w obozach koncentracyjnych. Była od r. 1947 członkiem, a od r. 1954 szczególnie aktywnym prezesem Związku b. Więźniów Politycznych Niemieckich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Ł. została zasztyletowana przez nieznanych sprawców 24 V 1957, tj. w przeddzień walnego zjazdu członków Związku.

Ł. była od r. 1902 zamężna za Edwardem Łubieńskim (1871–1918), z którym miała córkę Izabelę, osiadłą po drugiej wojnie światowej w Paryżu, i syna Stanisława (ur. 1906), oficera w 14 p. Ułanów Jazłowieckich, poległego dn. 18 IX 1939 w walkach w rejonie Warszawy. Został on pośmiertnie odznaczony Orderem Virtuti Militari.

 

Łubieński R., Ród Pomianów Łubieńskich, W. 1912; – „Dzien. Pol.” (Londyn) 1957 nr z 25 V; „Kacetowiec” (Londyn) R. 13: 1958 nr 19/20 (numer specjalny, poświęcony pamięci Ł-iej, fot.); – Informacje M. Pawlikowskiego.

Red.

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.