INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Władysław Ansgary Massalski      Włdysław Massalski, wizerunek na podstawie fotografii z ok. 1890 r.

Władysław Ansgary Massalski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1975 r. w XX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Massalski Władysław Ansgary Błażej, krypt: Ksem (1859–1932), dyrektor departamentu Min. Rolnictwa w Petersburgu, profesor geografii gospodarczej uniwersytetu w Taszkencie. Ur. 30 I w gub. wileńskiej, w rodzinie ziemiańskiej, był synem Jana Jerzego. Rodzina M-ego prześladowana była w okresie powstania styczniowego przez rząd carski. M. in. stryj M-ego Karol został w r. 1863 rozstrzelany w Wilnie. M. ukończył w r. 1879 gimnazjum w Wilnie i rozpoczął studia w uniwersytecie w Petersburgu na wydziale fizyczno-matematycznym. W czasie studiów słuchał wykładów D. Mendelejewa, A. Butlerowa, A. Wojejkowa i J. Sieczenowa. Za specjalizację studiów obrał M. botanikę. Studia ukończył w r. 1883, uzyskując stopień kandydata nauk na podstawie rozprawy Szkic klimatu i flory jawnokwiatowej Druskiennik. Praca ta ukazała się drukiem w języku polskim w „Przeglądzie Fizjograficznym”. W r. 1885 M. wydelegowany został przez Rosyjskie Tow. Geograficzne na Zakaukazie dla geobotanicznych badań w rejonie Batumu. W poszukiwaniach swych osiągnął wybitne wyniki. W dorzeczu Czorok-Su odkrył lasy pinii. Po powrocie do Petersburga w tym samym roku mianowany został asystentem w katedrze botaniki w Akademii Medycznej. W r. 1886 ponownie wyjechał z ramienia Rosyjskiego Tow. Geograficznego do okręgu karskiego na pogranicze Azji Mniejszej, potem do Kraju Zakaspijskiego, do Turkiestanu i Buchary oraz na Kaukaz dla badań z zakresu upraw rolniczych. W n. r. M. porzucił karierę naukową i podjął pracę w Min. Rolnictwa w Petersburgu, w którym pozostał następne dwadzieścia lat. W l. 1893–1905 pełnił funkcję wicedyrektora departamentu rolnictwa, a w l. 1905–7 funkcję dyrektora. Zasłużył się przez organizowanie doświadczalnictwa rolniczego Rosji i opublikował z tego zakresu Selsko-chozjajstvennyja opytnyja učreždenija v Rossii (Pet. 1899). Jako pracownik Ministerstwa M. poznał dokładnie całą Rosję Europejską, Kaukaz, Azję Środkową oraz zwiedził kraje Europy Zachodniej. W r. 1900 brał udział jako delegat Rosji w Kongresie Rolniczym w Paryżu. W r. 1907 został mianowany członkiem Rady Min. Rolnictwa, a w r. 1909 objął funkcję dyrektora departamentu melioracji rolnych. Dzięki M-emu praca tego departamentu znacznie się rozwinęła, m. in. zwiększyła się liczba pracowników służby melioracyjnej, zaczął ukazywać się w l. 1909–15 „Rocznik” departamentu i inne publikacje związane z pracami melioracyjnymi.

W czasie pracy w Min. Rolnictwa M. nie zrezygnował z pracy naukowej i publicystycznej, opublikował kilkadziesiąt artykułów w czasopismach rosyjskich i polskich, głównie w „Przeglądzie Gospodarczym”, „Przemyśle i Handlu”, „Przeglądzie Geograficznym” i in. W r. 1897 opublikował książkę Ovragi černozemnoj polosy Rossii, ich rasprostranenie, razvitie i dejatelnost’. W r. 1913 ukazało się drukiem największe dzieło naukowe M-ego Turkestanskij Kraj uznane nie tylko w Rosji, ale i za granicą za najlepszą monografię tego kraju. Za dzieło to uzyskał M. wielki zloty medal Rosyjskiego Tow. Geograficznego. W r. 1914 ogłosił Otdel zemelnych ulučšenii v 1909–1913. M. brał także czynny udział w pracach Rosyjskiego Tow. Geograficznego, jako sekretarz wydziału ekonomiczno-statystycznego i kilkakrotny członek zarządu, ponadto współpracował z szeregiem innych towarzystw naukowych, będąc m. in. członkiem rzeczywistym Rosyjskiego Tow. Technicznego. W okresie pierwszej wojny światowej M. zorganizował w ramach kierowanego przez siebie departamentu wojskową organizację hydrotechniczną. Po rewolucji 1917 r. ustąpił ze stanowiska dyrektora departamentu, ale rychło został wybrany na członka naukowego komitetu w Ludowym Komisariacie Rolnictwa. W r. 1919 powołano M-ego na profesora uniwersytetu w Taszkiencie, gdzie przez kilka miesięcy wykładał turkiestanoznawstwo i geografię gospodarczą. W r. 1922 M. przyjechał do Warszawy, gdzie podjął pracę na podrzędnym stanowisku w Min. Rolnictwa. W r. 1924 został mianowany naczelnikiem wydziału w Najwyższej Izbie Kontroli Państwowej. Ze stanowiska tego ustąpił po roku pracy. W r. 1926 został wybrany prezesem Zarządu Głównego Polskiego Tow. Geograficznego (PTG); funkcję tę sprawował do r. 1931, kiedy w związku z rozwijającą się chorobą zrezygnował z czynnej pracy w PTG. W t. r. został członkiem honorowym Towarzystwa. W czasie swej prezesury w PTG brał udział w pracach Geograficznego Komitetu Narodowego i Komisji Geograficznej PAU. Zmarł w Warszawie 24 XI 1932. M. posiadał liczne odznaczenia rosyjskie, w tym Order Św. Anny I stopnia, serbskie Św. Sawy II stopnia i Legię Honorową.

 

Podob. w: „Przegl. Geogr.” T. 12: 1932 (nekrolog); – W. Enc. Powsz., (PWN); W. Ilustr. Enc. Gutenberga; Enc. slovar’; Vengerov S. A., Istočniki slovar’ja russkich pisatelej, Pet. 1917 s. 203–4; Konarski S., Armorial de la noblesse polonaise titrée, Paris 1958 s. 105; Uruski, X 253; – Polskie Towarzystwo Geograficzne w pięćdziesiątą rocznicę działalności, W. 1968 s. 231 (życiorys); – „Przegl. Geogr.” T. 10: 1930 z. 2 s. 135–41 (życiorys).

Adam Massalski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.