INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Wojciech Kadzidłowski h. Ogończyk      Wojciech Kadzidłowski, frag. portretu z klasztoru na Bielanach pod Krakowem.

Wojciech Kadzidłowski h. Ogończyk  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kadzidłowski Wojciech h. Ogończyk(zm. między 1666 a 1674), kasztelan inowrocławski. Wywodził się z Kadzidłowej w pow. łęczyckim. Był synem Mikołaja, starosty radziejowskiego, i Sierakowskiej. Przed r. 1628 towarzyszył przyszłemu prymasowi, Andrzejowi Leszczyńskiemu, w czasie jego studiów w Würzburgu i we Włoszech. W r. 1630 był pisarzem ziemskim łęczyckim, a w r. 1632 został sekretarzem królewskim i regentem kancelarii w. kor. W r. 1635 wyznaczono go jako deputata do lustracji królewszczyzn w Wielkopolsce. W r. 1644 został starostą radziejowskim, a w 1648 podpisał generalną konfederację w czasie bezkrólewia jako poseł łęczycki. W r. 1658 król mianował K-ego kasztelanem inowrocławskim. Jako senator uczestniczył K. w sądzie sejmowym nad Jerzym Lubomirskim. Posłował na liczne sejmy, m. in. na sejm konwokacyjny 1648 r. i na sejm 1654 r. K. sprawował również różne funkcje wojewódzkie, jak np. w r. 1648 komisarza do popisu wojska, ale w gruncie rzeczy nie odegrał ważniejszej roli politycznej. K. był właścicielem dóbr Izbica w pow. kolskim i Kramsk w pow. konińskim. W r. 1640 ufundował klasztor kamedułów we wsi Bieniszewie w pow. konińskim; fundację tę zaaprobowała konstytucja z r. 1678. Data śmierci K-ego nie jest pewna; większość herbarzy podaje r. 1666, Kochowski 1674, ale Niesiecki wymienia K-ego jeszcze w r. 1678, być może myląc tę datę z datą wymienionej wyżej konstytucji.

 

Słow. Geogr.; Boniecki; Niesiecki; Uruski; Korytkowski, Arcbpi gnieźn., IV59; – Korzon T., Dola i niedola Jana Sobieskiego, Kr. 1898 I 258; – Kochowski W., Roczników Polski klimakter IV, Wyd. J. N. Bobrowicz, Lipsk 1858 s. 269; Vol. leg., IV 176, V 590; – Zbiory Zakł. Dok. IH PAN w Kr.: Teka Pawińskiego 10 (łęczycka) 294, 525, 530, 548, 620, Kartoteka Komitetu Źródeł do Dziejów Życia Umysłowego Polski.

Adam Przyboś

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.