INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Wojciech Krzykowski h. Junosza  

 
 
brak danych - 1590
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Krzykowski Wojciech h. Junosza (zm. ok. 1590), sekretarz królewski. Był bratem Ścibora (zob.). W r. 1546 lub w 1554 zapisał się w poczet studentów Akad. Krak. W czasie studiów i w początkach kariery pozostawał zapewne pod opieką swego starszego brata Ścibora. W czasie drugiej elekcji, już jako sekretarz królewski, dał się K. poznać jako stronnik Stefana Batorego. Upoważniony przez zjazd jędrzejowski, jeździł w lutym 1576 r. razem z kasztelanem dobrzyńskim Pawłem Działyńskim do biskupa chełmińskiego Piotra Kostki i woj. chełmińskiego Jana Działyńskiego, aby skłonić ich do opowiedzenia się za Batorym. W marcu t. r. był ponownie u Piotra Kostki, by wybadać jego stosunek do Batorego. Wyniki swoich zabiegów referował K. na zjeździe w Krakowie 16 III, a także na sejmie koronacyjnym 21 i 24 IV. Z polecenia Stefana Batorego posłował do Królewca, wzywając księcia pruskiego do uznania wyboru króla i złożenia mu hołdu. Misja ta zakończyła się całkowitym niepowodzeniem. Albrecht Fryderyk nie uznał K-ego za posła prawowitego króla, oskarżył stany polskie o niedopuszczenie go do elekcji, odmówił stanowczo złożenia hołdu. Za poniesione trudy i wydatki związane ze sprawowaniem poselstw otrzymał K. w r. 1576 500 fl. W r. 1580 był poborcą w woj. łęczyckim. W r. 1586 piastował już urząd sędziego grodzkiego przedeckiego, zaś we wrześniu 1589 r. reprezentował woj. łęczyckie na zjeździe województw wielkopolskich. Pod koniec życia miał podobno zostać kasztelanem kruszwickim. K. posiadał w powiecie łęczyckim część Krzykos, Krzewaty i Częstkowa. Dorabiał się również spławiając zboże do Gdańska. Żoną K-ego była, jak się zdaje, Jadwiga Ponętowska.

 

Boniecki; Niesiecki; Paprocki; Uruski; – Glemma T., Piotr Kostka, biskup Chełmiński 1532–1599, „Roczniki Tow. Nauk. w Tor.” R. 61: 1956 s. 22, 140; Lepszy K., Prusy Książęce a Polska w latach 1576–1578, w: Księga pamiątkowa ku czci W. Sobieskiego, Kr. 1932 s. 162; – Akta sejmikowe woj. pozn., I 84; Album stud. Univ. Crac., II 327, III 11; Matricularum summ., V nr 10850; Orzelski, Bezkrólewia ksiąg ośmioro, XXII; Regesta theleonei aquatici Wladislaviensis saeculi XVI, Wyd. S. Kutrzeba i F. Duda, Kr. 1915; Uchańsciana, I; Vol. leg., II 883; Źródła Dziej., IX 88, XIII 78, 79; – AGAD: ASK I nr 15 s. 282, 813–4; B. Jag.: nr 259 s. 214, nr 260 s. 11.

Irena Kaniewska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.