INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Zofia (w zakonie Katarzyna) Steinberg     

Zofia (w zakonie Katarzyna) Steinberg  

 
 
1898-01-31 - 1977-11-14
Biogram został opublikowany w latach 2004-2005 w XLIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Steinberg Zofia (1898–1977), w zakonie Katarzyna, lekarz medycyny, franciszkanka.

Ur. 31 I w Warszawie, w zamożnej ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Była najmłodszą córką Abrama (Alberta), współwłaściciela Warszawskiej Fabryki Wstążek Jedwabnych, i Elki (Olgi) z Rabinowiczów. Miała braci: Mikołaja (zastrzelonego w lipcu 1942 w getcie warszawskim) i Ludwika (zm. 1945) oraz siostrę Eugenię, zamężną Fuchs (Fochs, zm. 1965).

W r. 1914 ukończyła S. warszawską siedmioklasową pensję Jadwigi Kowalczykówny i Jadwigi Jawurkówny. Poznała tam m.in. Zofię Landy i Zofię Sokołowską, przyszłe franciszkanki w Laskach (siostry Teresę i Katarzynę). W listopadzie 1915 zdała maturę w Gimnazjum Realnym w Warszawie. T.r. rozpoczęła studia medyczne na Uniw. Warsz. Należała tamże do organizacji samokształceniowej «Filarecja» i Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej. Wstąpiła do PPS i równocześnie zbliżyła się do działającego od r. 1917 w środowisku akademickim «Kółka» Władysława Korniłowicza, grupującego m.in. konwertytów o lewicowych poglądach. W r. 1922 poznała Różę Czacką (w zakonie Elżbietę), założycielkę Tow. Opieki nad Ociemniałymi oraz Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach. T.r. przywiozła do Lasek chorą Sokołowską, którą zajmowała się przez następne dwa lata do jej śmierci. W r. 1924 poznała Helenę (w zakonie sióstr Matki Bożej Miłosierdzia Faustynę) Kowalską; później składała zeznania na jej procesie beatyfikacyjnym. Dn. 7 III 1925 otrzymała na Uniw. Warsz. stopień doktora wszech nauk lekarskich. W l. 1925–6 pracowała na Oddz. Chorób Wewnętrznych Szpitala św. Łazarza oraz w poradni dziecięcej przy ul. Spokojnej w Warszawie. Dn. 23 III 1926 przyjęła chrzest i dwa lata później (1 XI 1928) wstąpiła do Zgromadzenia w Laskach. W r. 1928 wyjechała do Francji i Szwajcarii, gdzie przez pięć lat opiekowała się chorymi bratem Ludwikiem i ojcem. Po powrocie, w r. 1933, do Lasek została 18 V t.r. przyjęta do nowicjatu; pierwszą profesję złożyła 15 VIII 1935, przyjmując imię Katarzyna od Rany Boku Pana Jezusa i Miłosierdzia Bożego. W r. 1936 z inicjatywy S. powstał w Laskach ośrodek zdrowia. We wrześniu 1939 po ewakuacji zakładu dla ociemniałych do Żułowa (pow. krasnystawski) pozostała wraz z dziewięcioma siostrami w Laskach i zorganizowała szpital polowy, który po kapitulacji Warszawy, jako filia Szpitala Ujazdowskiego, funkcjonował do r. 1941. Zaangażowała się również w budowę w Laskach cmentarza wojennego i pochowanie na jego terenie ekshumowanych ciał żołnierzy polskich. Dn. 15 VIII 1941 złożyła profesję wieczystą. W końcu maja 1942, po otrzymaniu informacji o planowanym aresztowaniu zakonnic pochodzenia żydowskiego, wyjechała do folwarku przyjaciół w Kraszewie (pow. miechowski), a następnie do Salomei Kozłowskiej w Falniowie (pow. miechowski). Od września 1943 ukrywała się w Krakowie oraz w klasztorach Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Czernej i Karmelitanek Bosych we Lwowie. Dn. 15 VIII 1944 przybyła do zakładu dla niewidomych w Żułowie; jego sprawy urzędowe załatwiała dzięki odnowionym kontaktom z działaczami PPS, m.in. Edwardem Osóbką-Morawskim i Stanisławem Szwalbem.

W r. 1950 zamieszkała S. ponownie w Laskach; w r. 1954 została zatrudniona w służbie zdrowia z zadaniem opieki lekarskiej nad zakładem dla niewidomych. Od listopada 1957 wspólnie ze Zdzisławem Jaroszewskim organizowała w Laskach rekolekcje dla lekarzy psychiatrów; w pierwszych uczestniczyli, m.in. ks. Karol Wojtyła, o. Piotr Rostworowski i Stefan Swieżawski. Angażowała się w pracę misjonarską w Izraelu (przez wiele lat korespondowała w tej sprawie z o. Danielem Rufeisenem), organizowała transporty darów dla ośrodków opieki nad trędowatymi w Indiach oraz pośredniczyła w zamawianiu i wydawaniu przekładów zachodniej literatury religijnej, a także przekazywaniu praw autorskich polskim wydawnictwom katolickim w trudnym dla nich okresie komunistycznej cenzury. Ogłosiła też własne tłumaczenia z języka francuskiego, m.in. zbioru przemówień H. Grouès-Pierre’a „Abbé Pierre woła” (P. 1958) oraz Dom Columby Mormiona „Zjednoczenie z Bogiem” (P. 1961) i Paula-Marie Richauda „Pan blisko jest” (Londyn 1977). Wraz Marią Bohdańską opublikowała życiorys Siostra Katarzyna Sokołowska (1896–1924) („W nurcie zagadnień posoborowych”, Red. B. Bejze, W. 1970 IV). S. zmarła w Laskach 14 XI 1977, została pochowana tamże na cmentarzu zakładu dla niewidomych.

Wiersze S.: Mendel Gdański (fragment), Na śmierć Broniewskiego oraz Pogrzeb własny opublikowano w r. 2000 w monografii „Ludzie Lasek” (W.).

 

Fot. w Mater. Red. PSB; – Słownik polskich pisarzy franciszkańskich, Red. H. E. Wyczawski, W. 1981 (bibliogr.); – Ludzie Lasek, Red. T. Mazowiecki, W. 2000; – Dłuska M., Kwiaty i ludzie (wspomnienie o Siostrze Katarzynie), „Znak” R. 30: 1978 s. 454–63; Frankiewicz S., Siostra Katarzyna z Lasek, „Tyg. Powsz.” R. 32: 1978 nr 9; Kluz S., Siostra Katarzyna, tamże; – Arch. Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach: Akta osobowe, koresp. i wiersze S.

Barbara Rut Wosiek

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.