INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Zygmunt Bartoszewicz h. Pomian      Zygmunt Bartoszewicz, Historya literatury polskiey podług dzieł Bentkowskiego, Juszyńskiego, Ossolińskiego i Sołtykowicza, Wilno 1828 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Zygmunt Bartoszewicz h. Pomian  

 
 
1798 - ok. 1870
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bartoszewicz Zygmunt (ur. 1798), herbu Pomian, syn Jana, urodzony w majątku Jordany w Wileńskiem. Po skończeniu gimnazjum wileńskiego 16 IX 1815 wstąpił na oddział literacki Uniwersytetu Wileńskiego i, uzyskawszy w r. 1817 stopień kandydata filozofji, 18 IX t. r. przeszedł do seminarjum nauczycielskiego, gdzie kolegował z Adamem Mickiewiczem, a nawet jednocześnie ze Stan. Hryniewiczem ubiegł go na konkursie oddziału literatury i sztuk pięknych i otrzymał 30 VI 1818 nagrodę w kwocie 50 rb. sr. za napisaną rozprawę literacką. 1 XII 1820 otrzymał nominację na naucz. łaciny i jęz. greckiego w gimn. kroskiem. Obok jęz. starożytnych uczył i literatury klasycznej, zaś od 1 I do 30 XII 1822 zastępczo też jęz. rosyjskiego. Zajęty pracami literackiemi, będąc w Krożach, współredagował »Tyg. Wileński«. Przez uczniów był kochany, natomiast jego stosunki z kolegami-nauczycielami, których lekceważył, odrazu przybrały charakter nieprzychylny. Kłótnie i zatargi spowodowały przeniesienie »dla miejscowych stosunków nagannych« z nauczyciela wymowy i poezji »na plac niższy« do szkoły powiatowej w Kownie, dokąd wyjechał z Kroż 2 IX 1823. W Kownie uczył historji i literatury polskiej. 16 VIII 1825 przeniesiono go znowu na naucz. języków starożytnych do gimn. wileńskiego, gdzie przebył do r. 1849. Zmarł w Wilnie ok. r. 1870.

Ogłosił drukiem w »Tyg. Wil.« i »Dzienniku Wil.« (1820 i 1826) oraz osobno (1827–1836) kilkanaście kompilacyj i streszczeń treści literacko-filologiczno-pedagogicznej dla młodzieży.

 

Chmielowski P., Adam Mickiewicz, wyd. 3., I, 420; »Rocz. Tow. Przyj. Nauk. w Poznaniu« XXVI, 351; Jucewicz L., O uczonych Żmudzinach, rękopis; Wspomnienia St. Małcużyńskiego, rkp.; W. Enc. Il.; Serebriakow M. W. Istoricz. oczerk Wileń. I-oj gimn. 1803–1903, Wil. 1903; Korespondencja filomatów, III 126; Estr.; Arch. ks. Czartoryskich w Krakowie; Arch. Okr. Nauk. w Wilnie.

Michał Brensztejn

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.