INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
{*TODO dla biogramow ustawic szerokosc 1680 i wysokosc 554*} DŁUGI MARSZ DO NIEPODLEGŁEJ

DŁUGI MARSZ DO NIEPODLEGŁEJ

 
Nie byłoby niepodległości w 1918 roku gdyby nie garstka 164 zapaleńców, którzy w sierpniu 1914 roku wyruszyli na piechotę prawie z gołymi rękami na globalnego mocarza, jakim było imperium carskie Ta garstka marzycieli udowodniła, że nie ma rzeczy niemożliwych, bo po czterech latach Polska odrodziła się wolna i niepodległa. Jako wyraz hołdu dla desperackiego wyczynu tego oddziału od blisko wieku, (z przerwą w okresie komunizmu), odbywają się co roku marsze śladami "Kadrówki", w których uczestniczą setki obywateli wolnej Polski. W 100. rocznicę Niepodległości odbył się już 53. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Po tygodniu marszu z krakowskich Oleandrów uczestnicy dotarli do Kielc. Ponad 300 piechurów pokonało 120 kilometrów. Oficjalne zakończenie Marszu nastąpiło w niedzielę 12 sierpnia. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, uczestnicy przeszli pod Pałac Biskupów Krakowskich. W tym właśnie miejscu w 1914 roku stacjonował Józef Piłsudski ze swoim sztabem. Tu znajdowały się: Komisariat Wojsk Polskich, biura werbunkowe, drukarnia i redakcja "Dziennika Urzędowego Komisariatu WP", poczta polowa, biuro przepustek oraz biuro intendentury. Strzelcy Piłsudskiego stali się zaczynem Legionów Polskich i pierwszą jaskółką wymarzonej i wymodlonej przez pokolenia niepodległości.
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
 
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.