INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 

HISTORIA PRIORYTETEM KULTURY

 
Polityka historyczna została ogłoszona jednym z priorytetów nowego rządu. Realizowana ma być ona poprzez budowę instytucji oraz wspieranie programów i produkcji filmów dotyczących polskiej historii i tożsamości narodowej. Wicepremier-minister kultury Piotr Gliński wielokrotnie zadeklarował wolę doprowadzenia do powstania "jednej lub dwóch" wielkich produkcji filmowych, promujących polską historię, ale podkreślił, że środki na to trzeba będzie dopiero pozyskać, bo nie będą one pochodzić z budżetu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Podwojony został w tym roku skąpo finansowany w poprzednich latach budżet programu "Patriotyzm jutra". W planach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego bardzo ważne są muzea związane z historią ojczystą, a zwłaszcza Muzeum Historii Polski. Nowe władze resortu kultury podtrzymały decyzję o utworzeniu tego muzeum na warszawskiej Cytadeli. Powstanie więc tam cały kompleks muzealny, który obok istniejącego już Muzeum X Pawilonu i otwartego w ubiegłym roku Muzeum Katyńskiego, będzie się składać z budowanego już Muzeum Wojska Polskiego oraz z Muzeum Historii Polski. Zgodnie z projektem budżetu na budowę Muzeum Historii Polski w 2016 r. zaplanowano 11,6 mln zł, a na budowę kompleksu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, którego otwarcie także planuje się na rok 2018 - 56 mln zł. W związku ze zbliżającą się 100. rocznicą odzyskania niepodległości, uruchomiony będzie też nowy wieloletni program rządowy „Niepodległa 2018”. Wydarzenia związane z tym programem będą odbywać się w latach 2017-2019, a najwięcej z nich w listopadzie 2018 roku.
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
 
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.