INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 

REKORD MISTRZA

 
3 683 000 złotych zapłacono za obraz „Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki. To najdroższy obraz w całej historii polskiego rynku aukcyjnego. Obraz ukazuje wydarzenie z 1574 roku, kiedy to w ramach uroczystości koronacyjnych Henryka Walezego w Krakowie odbył się turniej rycerski. Wyzwanie do pojedynku rzucone przez głośnego awanturnika Samuela Zborowskiego przyjął dworzanin kasztelana Jana Tęczyńskiego. Porywczy Zborowski uznał to za obrazę i zaatakował samego Tęczyńskiego. Spierających się próbował rozdzielić kasztelan Andrzej Wapowski, jednak Zborowskiego ugodził go czekanem w głowę. Wapowski zmarł na miejscu. Obraz przedstawia scenę, w której Tęczyński domaga się od króla sprawiedliwości, a zgodnie z ówczesnym prawem zabicie szlachcica powinno być karane śmiercią. Jak wiadomo słaby król nie zdecydował się wówczas wydać wyroku śmierci na potężnego magnata. Morderca został skazany jedynie na banicję, a kilka lat później powrócił do kraju. Stracił głowę dopiero za rządów kolejnego króla. Namalowany w 1861 roku obraz „Zabicie Wapowskiego” był pokazany w 1883 roku na wystawie jubileuszowej mistrza Jana na Wawelu. Potem można go było zobaczyć też we Lwowie. Do początku XX wieku dzieło znajdowało się w kolekcji Eustachego Stanisława Sanguszko. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej wszelki słuch po nim zaginął i aż do początku tego wieku uznawano go za zaginiony. Dzieło zostało niespodziewanie odnalezione w prywatnej kolekcji w Ameryce Południowej. W ponad wiek od ostatniej publicznej prezentacji, na początku 2012 roku został ponownie wystawiony na Wawelu, a potem w Muzeum Śląskim w Katowicach. 9 czerwca 2017 roku sprzedano go za rekordową sumę na Aukcji Sztuki Dawnej w DESA Unicum.
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
 
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.