INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 

STEPOWY MALARZ NIEPODLEGŁEJ

 
Wystawa „Józef Brandt 1841-1915” w Muzeum Narodowym w Warszawie czynna od 22 czerwca do 30 września 2018 r. Wystawa obejmuje większość znanych obrazów Józefa Brandta, w tym porywające rozmachem i siłą ekspresji kompozycje batalistyczne, takie jak "Bitwa pod Wiedniem", "Chodkiewicz pod Chocimiem" czy "Czarniecki pod Koldyngą". W sumie zobaczyć można blisko 300 dzieł artysty reprezentatywnych dla różnych okresów jego twórczości. Są tu obrazy olejne, akwarele, rysunki i fotografie. Częścią ekspozycji jest odtworzona tzw. „wschodnia” pracownia malarza w Monachium powstała z kolekcji militariów i strojów, którą sam artysta podarował narodowi polskiemu. Kolekcja ta trafiła do Warszawy w 1920 roku. Wystawa jest pierwszą w historii polskiego muzealnictwa tak szeroko zakrojoną prezentacją dorobku artysty, który od młodości fascynował się dziejami XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Wielokrotnie jeździł na Ukrainę, Podole, Zaporoże, w rejon Dzikich Pól. Podróże te odcisnęły głębokie piętno na jego twórczości. Brandt starał się w swych obrazach uchwycić specyfikę krajobrazu kresowego i klimat epoki, ale przede wszystkim ukazać egzotyczny dla nas świat awanturników, rycerzy, kozaków, lisowczyków, Turków, Tatarów. Dzieła Brandta łączą epicki rozmach z bogactwem kolorów, wierność odtworzenia strojów i broni z umiejętnością uchwycenia ruchu i zgiełku pól bitewnych. Zobaczyć tu można porywające rozmachem i siłą ekspresji panoramy batalistyczne, ale są też pełne życia sceny rodzajowe, ukazujące tak egzotykę Kresów jak i sceny myśliwskie czy rodzajowe z polskich wsi i miasteczek. Henryk Sienkiewicz nazwał Brandta „poetą stepowym”, bo: „nie ma sobie równego w odtwarzaniu stepów, koni, zdziczałych dusz stepowych i krwawych scen, które się rozgrywały dawniej na onych wiecznych pobojowiskach. Takie obrazy mówią, bo na ich widok przychodzą na myśl stare tradycje, stare pieśni i podania rycerskie, słowem wszystko to co było, przeszło, a żyje tylko we wspomnieniach, zaklęte w czar poezji!” Ten jeden z najwybitniejszych malarzy polskich XIX wieku, nigdy do tej pory nie miał dużej wystawy w Polsce i nie doczekał się też solidnej monografii swojej twórczości. „Dzisiaj obie sprawy zostały nadrobione: powstała wystawa i monumentalny, trzytomowy katalog” - mówiła podczas konferencji prasowej przed wystawą dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Agnieszka Morawińska. Wystawie towarzyszy obszerny, bogato ilustrowany katalog, obejmujący całą twórczość malarza, zarówno dzieła istniejące, jak i uznawane obecnie za zaginione. Wystawa odbywa się w ramach projektu "3 x Niepodległa w Muzeum Narodowym w Warszawie".
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
Afisz wystawy "Józef Brandt 1841-1915" przed gmachem Muzeum Narodowego w Warszawie. Fot. Tadeusz Święchowicz, 19.06.2018.

Aktualności

 
 
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.