Audycja Polskiego Radia z 28.05.2012, poświęcona etymologii imienia Mieszko. Próbę rozwikłania tej lingwistycznej zagadki podjęło 8. wybitnych mediewistów, którzy w 1020 rocznicę śmierci Mieszka I spotkali się na konferencji w Poznaniu. Zawiera:
1. Wprowadzenie [Kobylecka].
2. Rozmowę w studiu z profesorem Romanem Michałowskim z Instytutu Historycznego UW i profesorem Przemysławem Urbańczykiem z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN: - podsumowanie i formuła debaty w Poznaniu; - zestawy imion książąt polskich; - spory o pochodzenie imienia Mieszko; - najstarsze zapisy dotyczące Mieszka; - koncepcje językoznawców; - imię księcia w średniowiecznych kronikach; - etymologia imienia Mieszko; - doniesienia o tym, że Mieszko urodził się ślepy; - dokument, który może świadczyć o tym, że Mieszko to imię zagraniczne; - Dagome - czy tak nazywał się książę; - czy etymolodzy robią postępy w odczytywaniu historii imienia Mieszka.
Całość ilustrowana piosenkami [w kolejności]: - King Without A Castle, muz., sł. i wyk. Isaak Chris [Warner Music]; - Piękna i rycerz, wyk. Anita Lipnicka.

Autor audycji, prowadzenie - Katarzyna Kobylecka.