O Janie III Sobieskim mawia się, że to najpopularniejszy polski król, a w każdym razie ten, który posiada najwięcej pomników. Oskarżyciel, Henryk Wisner i obrończyni, Teresa Chynczewska-Hennel starają się ocenić 22 lata panowania króla.Jak słyszymy w przywołanych słowach profesora Zbigniewa Wójcika:
 

Sobieski był nie tylko wielkim wodzem, ale również wybitnym politykiem i mężem stanu. Nakreślił plan zasadniczej reformy wewnętrznej państwa, pomyślanej w ten sposób, by wzmocniwszy władzę królewską, nie wprowadzała ona do Rzeczypospolitej absolutyzmu, nie tylko typu moskiewskiego, czy tureckiego, lecz nawet francuskiego czy habsburskiego. Walki o reformy państwa nie podejmował Jan III ze straconej pozycji. Przeciwnie, istniejące ścisłe iunctim między poczynaniami na forum międzynarodowym i zamierzeniami wewnątrz kraju, dawało mu w pierwszych latach panowania wielkie szanse. 


Na historycznej wokandzie to cykl radiowych audycji poświęconych znanym i wpływowym postaciom historycznym. Goście w studio, cenieni historycy, wcielają się w oskarżyciela i obrońcę, by dokonać osądu działań wybranej postaci ze współczesnej perspektywy.
 

Audycja Polskiego Radia z 1994 roku. 

ilustracja: Jan III Sobieski, Polona, PD.