Po upadku Powstania Listopadowego wiesz zostaje zmuszony do wyjazdu do Francji. Polityczni emigranci są rozlokowywani w kwaterach i koszarach z dala od Paryża, jednak Mickiewicz razem z Ignacym Domeyko postanawiają dostać się do stolicy. Nielegalnie przekraczają jej granicę w dyliżansie pocztowym. Wygląd wielkiej, europejskiej metropolii okazuje się być wielkim rozczarowaniem:

Paryż wita ich takim, powiedzielibyśmy dzisiaj „smogiem”, dymem węglowym. To jest to główne wrażenie. Oczywiście są to zupełnie inne czasy, ale dla tych ludzi z Litwy, z tych lasów otaczających miasta czy miasteczka to wielkie miasto, tych tysiące dymiących kominów wydaje się być jakimś molochem. To duszące powietrze od razu przesądza o ich stosunku do tego miasta.

Refleksje i  historyczna opowieść znawcy literatury Mickiewicza, Tomasza Łubieńskiego zaczynają się zawsze w miejscu istotnym dla biografii wieszcza. Opisy kolejnych miast stają się pretekstem do zagłębienia się w literaturę, politykę i obyczajowość XIX wieku.

Tomasz Łubieński (ur. 1938) – pisarz, publicysta, znawca i tłumacz literatury. Absolwent Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie studiował także historię. Redaktor naczelny miesięcznika „Nowe książki” oraz członek zespołu redakcyjnego miesięcznika „Teatr”, współpracował także z „Twórczością”, „Współczesnością”, „Kulturą”, „Aneksem” i „Zeszytami Literackimi” oraz ze współzałożoną przez siebie „Res Publicą”.  Razem z Kazimierą Szczuką i Witoldem Beresiem, a następnie z Kingą Dunin i Pawłem Duninem-Wąsowiczem prowadził magazyn „Dobre książki” dla 1 programu Telewizji Polskiej.  Autor biografii Adama Mickiewicza M jak Mickiewicz (1999), Kamila Cypriana Norwida Norwid wraca do Paryża (1989) i Ludwika Mierosławskiego Czerwonobiały (1983) oraz książek historycznych: Bić się czy nie bić (1976), 1939. Zaczęło się we wrześniu (2009) i esejów Bohaterowie naszych czasów (1986).  Członek  Polskiego PEN Clubu (od 1979) oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od 1989), współzałożyciel Stowarzyszenia i Prezes Oddziału Warszawskiego w latach (1989-1996). Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006).

 

produkcja audycji: Polskie Radio S.A.  (1997 )

tekst: Ninateka.pl

ilustracja: Nowogródek, Polona, PD