Audycja historyczna Polskiego Radia z 04.10.1998. Roman Dmowski (1864-1939) a odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Zawiera:
1. Rozmowę Andrzeja Sowy z historykami, doktorem Krzystzofem Bauerem i doktorem Januszem Osicą: - wielkość błędów i diagnoz R. Dmowskiego; - umiejętność budzenia polskości w społeczeństwie zaborów; - dwie drogi do niepodległej Polski R. Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego; - sprawa polska po wybuchu I Wojny Światowej; - postawienie przez R. Dmowskiego na zwycięstwo Imperium Rosyjskiego, oskarżanie R. Dmowskiego o prorosyjskość; - odezwa wielkiego księcia Mikołaja Mikołajewicza skierowana do Polaków w sierpniu 1914 roku; - wyjazd do Paryża w listopadzie 1915 roku; - sukcesy R. Dmowskiego po upadku Imperium Rosyjskiego; - organizowanie armii generała Józefa Hallera; - przewodzenie wraz z Ignacy Janem Paderewskim polskiej delegacji w czasie Konferencji Pokojowej w Paryżu; - przekonanie o szkodzeniu Polsce przez lobby żydowskie i masońskie; - rola R. Dmowskiego w kształtowaniu się granic Polski po 1918 roku; - powrót do Polski w 1920 roku; - możliwość wyboru na stanowisko prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe.
2. Teksty: - opinia publicysty „Robotnika” Zygmunta Kisielewskiego [Krusiewicz]; - Odezwa wielkiego księcia Mikołaja Mikołajewicza do Polaków [Krusiewicz]; - list Józefa Piłsudskiego do Romana Dmowskiego z 21 grudnia 1918 roku [Krusiewicz].

Autor audycji, lektor - Andrzej Sowa; lektor - Andrzej Krusiewicz.