Audycja Polskiego Radia z 1995 roku, opublikowana na stronie Ninateka.pl.

 W pierwszym odcinku audycji Skąd nasz ród redaktor Kaja Kamińska rozmawia z historykiem, profesorem Henrykiem Samsonowiczem, o kronikach Galla Anonima i Wincentego Kadłubka. Samsonowicz podkreśla, że to właśnie pierwsi kronikarze stworzyli legendy o naszych początkach, takie jak o Wandzie co nie chciała Niemca, o Popielu etc. Jednak profesorowi Samsonowiczowi najbardziej interesujące wydają się różnice między tymi dwoma kronikami, których powstanie dzieli okres około stu lat. Zauważa, że u Galla centrum Polski jest jeszcze Gniezno, czyli metropolia kościelna, natomiast mistrz Wincenty jako główny gród królestwa widzi już Kraków, co pokazuje zmiany, jakie zaszły w Polsce w tak niedługim czasie. W audycji usłyszymy również fragmenty Kroniki polskiej Galla Anonima i Kroniki Polski Wincentego Kadłubka czytane przez Ksawerego Jasieńskiego oraz piosenkę Ballada o cudownych narodzinach Bolesława Krzywoustego w wykonaniu Ewy Demarczyk.

Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znanych twórców, słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Niniejszy cykl poświęcony został polskim kronikom średniowiecznym.

ilustracja: Antoni Gramatyka, Jan Długosz: Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Członkom swoim, 1878-79, Europeana, PD