Audycja Polskiego Radia z 1995 roku, opublikowana na stronie Ninateka.pl

W drugim odcinku cyklu Skąd nasz ród profesor Henryk Samsonowicz opowiada o wizerunku Piasta u Galla Anonima i Wincentego Kadłubka. Historyk ponownie podkreśla różnice w wizji dziejów przedstawianych przez obydwu kronikarzy. Zauważa, że u Galla piastowski władca jest postrzegany jako właściciel kraju zesłany przez Boga, a u Kadłubka, zaledwie sto lat później, państwo istnieje już poniekąd niezależne od księcia, tzn. książę jest jego głową, ale podlegać może wyborowi. Wincenty Kadłubek daje bowiem pierwszy opis wolnej elekcji, która miała miejsce po śmierci Kazimierza Sprawiedliwego. W audycji usłyszymy piosenkę Ballada o cudownych narodzinach Bolesława Krzywoustego w wykonaniu Ewy Demarczyk oraz kolejne fragmenty kronik Galla Anonima i Wincentego Kadłubka, czytane przez Ksawerego Jasieńskiego.

Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znanych twórców, słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Niniejszy cykl poświęcony został polskim kronikom średniowiecznym.

ilustracja: Antoni Gramatyka, Jan Długosz: Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Członkom swoim, 1878-79, Europeana, PD