Audycja Polskiego Radia z 1995 roku, opublikowana na stronie Nienateka.pl. 

W pierwszej części cyklu aktor Witold Skaruch opowiada o swoich wspomnieniach z pierwszych występów Wojciecha Młynarskiego w klubie studenckim Hybrydy i o jego autorskich programach w Teatrze Ateneum poświęconych wybitnym artystom i twórcom, m.in. Jacquesowi Brelowi, Marianowi Hemarowi, czy Włodzimierzowi Wysockiemu. Aktor Jerzy Karaszkiewicz mówi w audycji o problemie nadużywaniu alkoholu w Polsce i opowiadającej o tym, jego zdaniem, piosence W Polskę idziemy. W programie mamy również okazję usłyszeć uczestniczkę sondy ulicznej, która podaje swoją interpretację słynnego szlagieru Jesteśmy na wczasach, a także dwa wiersze Wojciecha Młynarskiego: Kolegę z Uniwersytetu czyta Jerzy Karaszkiewicz, a Do Jurka Dudy-Gracza– Witold Skaruch.

Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znakomitych twórców słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Niniejszy cykl Finezji poświęcony został znakomitemu autorowi tekstów piosenek i wykonawcy piosenki autorskiej Wojciechowi Młynarskiemu.

Wojciech Młynarski (ur. 26 marca 1941 roku w Warszawie) – satyryk, artysta kabaretowy, autor tekstów piosenek (uznawany za twórcę nowej formy artystycznej – tzw. felietonów śpiewanych), poeta, reżyser i wykonawca piosenki autorskiej, znany przede wszystkim z autorskich recitali; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Debiutował na początku lat 60. w klubie studenckim Hybrydy. W 1963 roku ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, w tym samym roku jego piosenka Ludzie to kupią w wykonaniu Janiny Ostali została wyróżniona na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Od połowy lat 60. współpracował z kabaretami Dudek, Owca i Dreszczowiec. Najbardziej znane utwory z tamtego okresu to m.in. W Polskę idziemyJesteśmy na wczasach i W co się bawić. Pracował również w telewizyjnej redakcji rozrywki; jest ponadto autorem przekładów piosenek z musicali KabaretJesus Christ Superstar i Chicago. Odznaczony m.in. Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2007) i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2011).

ilustracja: Wojciech Młynarski, fot. Jarosław Kruk, Wikimedia Commons, CC BY-SA