INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Abraham Hirszowicz  

 
 
XVIII w. - XVIII/XIX w.
| kupiec
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Abraham Hirszowicz, nadw. faktor Stanisława Augusta, opracował projekt reformy żydostwa polskiego i przedłożył go królowi oraz delegacji żydowskiej, wyłonionej przez Sejm Wielki. W projekcie tym odzwierciedlają się wpływy francuskie, jak żądanie syndykatur generalnych żydowskich dla każdego województwa, zatrudnienia bezrobotnych Żydów przy robotach publicznych, technicznego kształcenia Żydów itp. Projekt A. składał się z 7 paragrafów, w których prosił o dopuszczenie Żydów do wszystkich rzemiosł, o darowanie im roli na Ukrainie i zachęcenie ich do pracy na roli, o poskromienie zbytku wśród Żydów przez zakaz noszenia szat jedwabnych i atłasowych itp. Żądał też wprowadzenia cenzusu wieku dla Żydów nowożeńców, zniesienia rabinów w mniejszych miastach, wprowadzenia syndykatur żydowskich, a wkońcu ufundowania szpitali dla chorych Żydów.

 

Smoleński Wł., Ostatni rok Sejmu Wielkiego. Kr. 1896, tamże 446–51 tekst projektu; Bałaban, Historja i literatura żyd. t. III. W. 1925, 421; Oe1ber, Żydzi a zagadnienie reformy na Sejmie Czteroletnim. »Miesięcznik żyd.« 1931, rok I, t. II, s. 337–339.

Majer Bałaban

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.