INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Adam Abramowicz  

 
 
1710-08-24 - 1776
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Abramowicz Adam (1710–1776), jezuita, ur. 24 VIII, wstąpił do zakonu 1726 r., uczył 4 lata w szkołach niższych, 8 lat był kaznodzieją; jako owoc tego okresu życia wydał Kazania niedzielne; trzy lata wykładał filozofję, rok teologję. W r. 1751 został regensem i pierwszym rektorem wileńskiego »Collegium Nobilium«. Istniejąca od r. 1742 bursa dla ubogiej młodzieży szlacheckiej, fundacji K. Szyszki, tzw. »Seminarium Szyszkovianum«, przez A. zostaje zamieniona na kolegjum szlacheckie; odłączona od Akademji, otrzymuje własne grono nauczycielskie i własnego rektora. Z dochodów akademickiej apteki, ofiarowanych wspaniałomyślnie przez Akademję, A. dokupuje sąsiednią kamienicę i rozszerza kolegjum. Pierwsze rodziny litewskie oddawały swych synów do urządzonego przez A. zakładu. Po podziale prowincji litewskiej A., przydzielony do prow. mazowieckiej, piastuje na dwa zawody urząd rektora przez lat 10 w Nieświeżu, w przerwach zaś w Połocku i Mińsku. Na tych stanowiskach rozwinął bardzo żywą i wszechstronną akcję, budował i odnawiał kolegja i kościoły, szczególne zaś zasługi położył dla Nieświeża. Po kasacie zakonu pracował w Worniach, gdzie zmarł w r. 1776.

 

Enc. Jezuitów; Załęski, Jezuici w Pol. III i IV. – Bednarski, Upadek i odrodzenie szkół jezuickich w Polsce. Kr. 1933. Archiwum Centralne T. J. Lit. et Mas. Catalogi et Historiae (Lit. 58–60).

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.