INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Adam Jędrzejowicz  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jędrzejowicz Adam (1847–1924), ziemianin i konserwatywny polityk galicyjski. Ur. 17 XII w Zaczerniu w pow. rzeszowskim. Pochodził z rodziny ormiańskiej. Był ożeniony z L. Tyszkiewiczową, z domu Mierówną, kuzynką K. Badeniego a zarazem siostrą żony S. Badeniego. Jednocześnie był J. siostrzeńcem L. Wodzickiego. Koligacje te umożliwiły mu karierę polityczną, z chwilą gdy po nieudanych spekulacjach giełdowych i transakcjach majątkami ziemskimi utracił znaczną część swojej fortuny i majątków żony.

J. ukończył w Rzeszowie gimnazjum (1866) oraz studia prawnicze na UJ i uzyskał stopień doktora praw (1872). Następnie pracował w administracji kolejno: w Namiestnictwie, Min. Rolnictwa w Wiedniu i Delegaturze Krakowskiej za czasów, gdy jej kierownikiem był F. Zaleski, późniejszy namiestnik. Służbę rządową porzucił, gdy w r. 1883 został wybrany posłem do Sejmu Galicyjskiego, w którym zasiadał aż do pierwszej wojny światowej. Dwa lata (1888–90) zasiadał także w Wydziale Krajowym. W r. 1908 wchodził w skład Komisji dla Reformy Wyborczej do Sejmu Galicyjskiego. Właściwą jednak karierę polityczną rozpoczął jako poseł do Rady Państwa w Wiedniu (od 1890) i wiceprezes Koła Polskiego w tymże parlamencie (od 1894). W marcu 1898 r. objął w gabinecie F. A. Thuna tekę ministra dla Galicji i dzierżył ją do października 1899 r. W następnych latach wrócił do pracy parlamentarnej jako jeden z czołowych polityków stronnictwa stańczyków. W r. 1907 uzyskał nominację na członka dożywotniego Izby Panów. Jako polityk konserwatywny o nastawieniu austrofilskim niemal do ostatnich chwil istnienia Austro-Węgier zajmował stanowisko lojalistyczne wobec monarchii habsburskiej i wspólnie z L. Bilińskim wystąpił (październik 1918) przeciwko deklaracji wniesionej na forum Koła Polskiego, stwierdzającej, że jego członkowie już odtąd «czują się obywatelami państwa polskiego». Po wojnie zamieszkał w Krakowie; pełnił funkcje wiceprezesa Stronnictwa Prawicy Narodowej i członka komitetu redakcyjnego „Czasu”. Zmarł 4 V 1924 r. w Krakowie.

 

W. Enc. Ilustr.; – Buszko J., Sejmowa reforma wyborcza w Galicji 1905–1914, W. 1956; – Biliński L., Wspomnienia, W. 1924–5 I–II; Bogdanowicz-Rosco M., Pamiętniki, Kr. 1959 I–II; Chłędowski K., Pamiętniki, Wr. 1951 I–II; Daszyński I., Pamiętniki, W. 1957 II; Hupka J., Wspomnienia, Kr. 1920; – „Czas” 1924 nr 103 z 7 V (nekrolog i wspomnienie pośmiertne).

Józef Buszko

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Julia Ceceniowska

1881-04-13 - 1942-02-02
 

Zdzisław Piotr Jasiński

1863-01-18 - 1932-11-18
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Adam Korytowski

1886-07-27 - 1942-08-25
generał brygady
 

Władysław Rabski

1865-04-27 - 1925-07-31
publicysta
 

Atanazy Raczyński

1788-05-02 - 1874-08-21
ordynat
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.