INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Adam Sławoczyński     

Adam Sławoczyński  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1997-1998 w XXXVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Sławoczyński Adam (1860–1925), generał dywizji WP. Był synem Jana i Wandy z Koplewskich.

Po ukończeniu gimnazjum w Witebsku i czterech semestrów w Inst. Technologicznym w Petersburgu S. jako uczestnik rewolucyjnych wystąpień studenckich w r. 1881 został powołany karnie do służby wojskowej w armii rosyjskiej i wcielony do IV Turkiestańskiego Batalionu Strzelców. Po trzyletniej służbie jako szeregowiec wykorzystał w r. 1884 prawo osób z cenzusem do wykształcenia oficerskiego, złożył egzamin wstępny w Konstantynowskiej Szkole Piechoty w Petersburgu i ok. r. 1887 uzyskał stopień podporucznika. Po ukończeniu nauki pełnił służbę wojskową w 156. Jelizawietpolskim P. Strzelców na Kaukazie i awansował tu prawdopodobnie w r. 1891 na porucznika. Przez sześć lat poprzedzających wybuch wojny rosyjsko-japońskiej sprawował obowiązki naczelnika zarządu w Batumskim Okręgu Wojskowym.

Po wybuchu wojny rosyjsko-japońskiej 1904 r. S. otrzymał dowództwo jednego z pułków piechoty, a potem dowodził 85. Wyborgskim P. Piechoty. W r. 1908 miał już rangę generała podporucznika i został mianowany gubernatorem gub. Kutaisii na Kaukazie. Po wybuchu pierwszej wojny światowej przeniósł się na własną prośbę do służby liniowej i objął dowództwo brygady w 45. Dyw. Piechoty (DP). W dn. 7 IV 1916 został dowódcą ochotniczej formacji wojskowej powołanej u boku armii rosyjskiej p. n. Brygady Strzelców Polskich (BSP) i kwaterował w tzw. Lesie Moskiewskim koło stacji Pogorzelce na wschód od Baranowicz, a potem dowodził Brygadą nad górną Szczarą i górną Serweczą (na północny wschód od Baranowicz). Po ustąpieniu ze stanowiska dowódcy BSP z końcem września 1916 został najpierw dowódcą rosyjskiej 5. DP, a potem IX Korpusu. W trakcie działań wojennych S. był pięciokrotnie ranny.

W r. 1918 S. podał się do dymisji. Wkrótce aresztowany przez władze sowieckie, przez 11 miesięcy przebywał w więzieniu, najpierw w Piotrogrodzie, a potem w moskiewskich Butyrkach. W r. 1921 nawiązał kontakt z polską delegacją państwową w Piotrogrodzie i przekazał przechowywany w ukryciu sztandar ofiarowany BSP w r. 1916 przez obywateli Mińska i Bobrujska. W wyniku starań tej delegacji, uzyskał 10 VIII 1921 zgodę na wyjazd do kraju jako jeniec cywilny. Dn. 5 XII t.r. został przyjęty do WP, z jednoczesnym przeniesieniem w stan spoczynku, z prawem noszenia munduru. W dn. 11 IX 1922 uznano go za inwalidę. Po przejściu w stan spoczynku mieszkał w Warszawie przy ul. Twardej 15 m. 54. Zmarł 18 X 1925 w Warszawie i został pochowany na cmentarzu Wojskowym Powązki w Warszawie (kw. A 16, rząd 1, grób 4). Był odznaczony orderami rosyjskimi: Orła Białego z mieczami, św. Włodzimierza II, III i IV kl. – wszystkie z Mieczami, św. Anny I i III kl. z Mieczami oraz II kl. bez mieczów, św. Stanisława I i II kl. z Mieczami oraz Złotym Orężem za Waleczność, Orderem Korony Rumuńskiej I st. z mieczami, francuskim Krzyżem Komandorskim Legii Honorowej, niemieckim Orderem Orła Czerwonego z mieczami na czarnej wstędze, perskim Orderem Lwa i Słońca z Gwiazdą, tureckim Medżidije III kl.

S. był żonaty, ale przybył do kraju już jako wdowiec.

 

Kryska-Karski–Zurakowski, Generałowie [Wyd. 2], W. 1991; Stawecki P., Słownik biograficzny generałów Wojska Polskiego 1918–1939, W. 1994; Rocznik oficerski, W. 1923, 1924; – Bagiński H., Wojsko Polskie na Wschodzie, 1914–1920, W. 1921 s. 48, 52; Lipiński W., Walka zbrojna o niepodległość Polski w latach 1905–1918, W. 1990 (wspólna fot.); Wrzosek M., Polski czyn zbrojny podczas pierwszej wojny światowej 1914–1918, W. 1990; – Dowbór-Muśnicki J., Moje wspomnienia, W. 1935; – CAW: Akta personalne, S–16555.

Mieczysław Wrzosek

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.