INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Aleksander Judycki h. Radwan odmienny  

 
 
I poł. XVII w. - po 1677
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Judycki Aleksander h. Radwan odmienny (zm. po 1677), kasztelan miński, rotmistrz wojsk litewskich, dworzanin królewski, był synem Konstantego, stolnika rzeczyckiego, i Cecylii Jasieńskiej. W r. 1643 nabył starostwo jaswońskie na Żmudzi, a w r. 1648 jako wojski rzeczycki podpisał elekcję Jana Kazimierza. Zgromadził w swoich rękach obszerne włości położone w pow. oszmiańskim (Połoczany i Łużany), w woj. połockim, mińskim i wileńskim oraz pow. rzeczyckim i słonimskim. W końcu 1655 r. obrany przez szlachtę żmudzką regimentarzem, oswobadzał Żmudź od wojsk szwedzkich i band żołnierskich rabujących kraj; zabrakło mu jednak sił na opanowanie zamków znajdujących się w rękach szwedzkich. W wojnie moskiewskiej kozacka chorągiew J-ego należała do dywizji Pawła Sapiehy, hetmana w. lit. Ok. r. 1672 został J. mianowany kasztelanem mińskim. Sejm 1677 r. zwrócił mu sumy wyłożone na obronę Żmudzi od Szwedów i wojny moskiewskie. Żonaty był z Anną Felicjaną Rudzką h. Wężyk (stąd zwaną Wężykówną), z której pozostawił trzech synów: Jerzego, starostę jaswońskiego po ojcu, Mikołaja i Jana Pawła, kasztelana mińskiego.

 

Enc. Org.; Boniecki; Kojałowicz W. W., Herbarz rycerstwa W. X. Litewskiego tak zwany Compendium…, Wyd. F. Piekosiński, „Herold Pol.” 1897; Wolff, Senatorowie W. Ks. Lit.; – Jankowski Cz., Powiat oszmański, Pet. 1897 II 99 n.; – [Judycki M. W.], Vexillum Radvanum…, Vilnae 1671; Medeksza S. F., Księga pamiętnicza wydarzeń zaszłych na Litwie 1654–1668, Wyd. W. Seredyński, Kr. 1875 s. 251, Script. Rer. Pol., III; Vol. leg., IV 115, 259 i n.; – AGAD: Arch. Radziwiłłów dz. V teka 134 nr 6151.

Tadeusz Wasilewski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt III (Waza)

1566-06-20 - 1632-04-30
król Polski
 

Ludwika Maria Gonzaga

1611-08-18 - 1667-05-10
królowa Polski
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Georg Seger

1629-07-08 - 1678-12-19
lekarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.