INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Alfons Garyantesiewicz  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Garyantesiewicz Alfons (1906–1940), urzędnik kolejowy. Ur. 14 VII w Berlinie, jako syn Feliksa i Stefanii z Jasickich uczęszczał do szkół średnich w Berlinie, Gdańsku (gdzie w r. 1920 otrzymał obywatelstwo Wolnego Miasta) oraz w Poznaniu. W ll. 1925–31 studiował prawo na Uniwersytecie Poznańskim uzyskując stopień magistra praw. W grudniu 1931 przyjęty do służby kolejowej, pracował początkowo w biurze prawnym Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Gdańsku, a następnie w służbie ruchu na stacjach Gdańsk-Wrzeszcz, Gdańsk-Nowy Port, Pszczółki, Gdańsk-Port Wiślany; w r. 1937 mianowany zawiadowcą stacji Gdańsk-Główny. Od kwietnia 1939 r. przeniesiony jako referendarz do oddziału ruchowo-handlowego PKP w Gdańsku, gdzie objął stanowisko kontrolera ruchu. 7 I 1936 poślubił Stefanię Annę Skowron. G., wychowany od dziecka w patriotycznym, polskim środowisku rodzinnym, brał czynny udział w licznych organizacjach gdańskiej Polonii: w Gminie Polskiej – Związku Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, Macierzy Szkolnej oraz stowarzyszeniach i organizacjach kolejowych. W uznaniu pracy społecznej i zawodowej odznaczony został 25 IX 1938 srebrnym krzyżem zasługi.

Z końcem sierpnia 1939, na kilka dni przed wybuchem wojny, w związku z przewozem transportu amunicji dla polskiej załogi na Westerplatte – zatrzymanym przez niemieckie władze Gdańska – został G. aresztowany i przewieziony do obozu koncentracyjnego w Stutthofie. W Wielki Piątek (22 III) 1940 został tamże rozstrzelany wraz z czołowymi przedstawicielami Polonii gdańskiej.

 

Fotografie i dokumenty w posiadaniu biura personalnego Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Gdańsku.   

Marian Pelczar

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Witold Chodźko

1875-11-01 - 1954-01-17
lekarz psychiatra
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław Schayer

1899-05-08 - 1941-12-01
indolog
 

Franciszek Nowodworski

1859-04-07 - 1924-08-03
adwokat
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.