INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Alojzy Anzelieri  

 
 
poł. XVII w. - XVII/XVIII
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Anzelieri Alojzy, Wenecjanin, ukończył studja na Uniwersytecie Padewskim, gdzie doktoryzował się z filozofji i medycyny. 20 III 1675 r. został powołany na profesora Akademji Zamojskiej, w której wykładał fizykę. Jednakowoż uczelnia ta, znajdująca się w tym czasie w stanie upadku (na r. 1675 zapisało się tylko 11 studentów), nie potrafiła na dłuższy czas zatrzymać uczonego Włocha, który 20 IV 1676 r. zrezygnował z zajmowanej przez siebie katedry i wstąpił na służbę Dymitra ks. Wiśniowieckiego, podówczas woj. bełskiego i hetmana. Jako jego medyk towarzyszył on Stanisławowi Kazimierzowi Myszkowskiemu, wojewodzicowi bełskiemu, star. korytnickiemu, w podróży zagranicznej i w przejeździe przez Padwę 8 III 1679 wpisał się do księgi Nacji Polskiej. Przedtem jeszcze odbył podróż do Turcji, wchodząc w skład poselstwa Jana Gnińskiego do Mahometa IV w r. 1677. Z Turcji wrócił do Warszawy z początkiem 1679 r. Musiał należeć do nieprzeciętnych lekarzy w Polsce, skoro król Jan III Sobieski powołał go na swego lekarza nadwornego i mianował sekretarzem poufnym (secretarius intimus). W tym charakterze towarzyszył królowi w wyprawie żórawińskiej, odsieczy Wiednia, pod Żwańcem i przy oblężeniu Kamieńca Podolskiego. Jako »praeclaram eius virtutum et meritorum remunerationem« nadał mu Sobieski w kwietniu 1694 r. godność hrabiego (comes).

 

Kochanowski J. K., Dzieje Akademji Zamojskiej, Kr. 1899–1900; Wadowski J. A., Wiadomość o profesorach Akademji Zamojskiej, Kr. 1899–1900; Giedroyć Fr., Źródła do dziejów medycyny w Polsce, W. 1911; Księgi Nacji Polskiej w Padwie, rkps.          

Stanisław Szczotka

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.