INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Andrzej  

 
 
XIV w. - początek XV w.
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Andrzej, biskup kamieniecki. Przed uzyskaniem tej godności był proboszczem kolegjaty P. Marji w Kaliszu. W tym charakterze pojawia się w aktach sądowych wielkopolskich już w maju 1398 jako strona w procesie, a następnie w grudniu 1399 i styczniu 1400 zasiada w sądzie królewskim, wraz z dostojnikami wielkopolskimi. Biskupem kamienieckim został po śmierci Aleksandra, a gdy jego pełnomocnik, kanonik poznański Paweł z Czechowa, złożył 16 XII 1410 w kurji papieskiej zobowiązania co do należnych opłat, wydana została bulla nominacyjna 11 V 1411. W czasie swych rządów zajmował się też sprawą utworzenia biskupstwa mołdawskiego, gdyż bulla w tej sprawie z 7 VIII 1413 była adresowana na ręce biskupa kamienieckiego. A. wówczas zapewne już nie żył, bo w akcie unji horodelskiej 2 X 1413 występuje Zbigniew z Łapanowa jako elekt kamieniecki.

 

Lekszycki, Die ältesten grosspolnischen Grodbücher, Leipzig 1887, II, nr 1169 i 2421; Kod. dypl. WP., V, nr. 2; Abraham, Założenie biskupstwa łacińskiego w Kamieńcu Podolskim, Księga pam. ku uczcz. 250-tej rocznicy założenia Uniwersytetu Lwowskiego, Kr. 1911, s. 25 i 26.

Władysław Abraham

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Wincenty Kot h. Doliwa

około 1395 - 1448-08-14
prymas Polski
 

Władysław Opolczyk

między 1326 a 1332 - 1401-05-18
książę kujawski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jakub Skarbek z Góry h. Awdaniec

brak danych - ok. 1 czerwca 1438
rycerz
 

Piotr z Turu h. Janina

2 poł. XIV - ok. 24.06.1417
sędzia łęczycki
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.