INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Andrzej Chodecki  

 
 
przed 1470 r. - pocz. 1507
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chodecki Andrzej († w pocz. 1507), biskup-elekt kamieniecki. Syn Stanisława, woj. ruskiego z młodszej generacji, urodzony mało co przed r. 1470, gdyż w lecie 1484 zapisany jest już na Uniwersytet Jag., co wówczas wcześnie zaczynano. Nie ma śladu jakiejkolwiek jego promocji, wiadomo tylko, że poświęcił się stanowi duchownemu i wkrótce został plebanem w rodzinnym gnieździe Haliczu. W r. 1493, zachowując plebanię halicką, był już kanonikiem przemyskim a niebawem także lwowskim. W Przemyślu mianowany został przez biskupa kustoszem kapituły (1495), na początku zaś r. 1501 występuje jako »electus Camenecensis«. Jednak prowizji papieskiej nigdy nie otrzymał »propter defectum aeris et auri«, gdyż to biskupstwo wówczas prawie żadnych dochodów nie miało. Mieszkał we Lwowie i brał udział w posiedzeniach tamtejszego sądu grodzkiego przy boku starszego brata Stanisława, kasztelana lwowskiego.

 

Abraham Wł., Założenie biskupstwa łac. w Kamieńcu, Księga pam. Uniw. Lwow., 1912, I; AGZ. VII 201–3; Acta officii consist. Leop. ed. Rolny, 1930, II; Acta Alexandri, 446.

Fryderyk Papée

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt I Stary

1467-01-01 - 1548-04-01
król Polski
 

Jan z Dukli

około 1410 - 1484-09-29
święty
 

Maciej Drzewicki h. Ciołek

1467-02-22 - 1535-08-22
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.