INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Andrzej Grabianka h. Leszczyc  

 
 
1825 - 1884
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

 Grabianka Andrzej h. Leszczyc (1825–1884), ziemianin, pisarz i działacz społeczny. Pochodził ze starego rodu szlacheckiego. Był szóstym z kolei dzieckiem Antoniego i Honoraty ze Stadnickich. W r. 1845 G. ożenił się ze Stefanią Proskurzanką i rozwiódł po dwóch zaledwie latach pożycia. Już we wczesnej młodości interesował się żywo kwestią chłopską, dążąc do jej rozwiązania w duchu szlachecko-liberalnym. G. był jednym z pierwszych ziemian podolskich, którzy oczynszowali chłopów. Reformę tę przeprowadził w odziedziczonych po ojcu wsiach, Krzemiennej i Nowosiółce. W r. 1859 wydał G. prace w j. francuskim poświęcone kwestii chłopskiej, które, zwróciły na siebie uwagę prasy zagranicznej. Pod pseudonimem Franciszka Tyszki drukował także w Kamieńcu kilka obrazków scenicznych, m. i. Tłoka na Rusi, czyli okrężne (Kamieniec 1860). Wskutek tego, że wysyłał liczne memoriały w kwestii włościańskiej do ówczesnych rosyjskich kół rządzących, zawezwany został przez cara Aleksandra II do Petersburga i mianowany członkiem komisji, redagujących ustawy i rozporządzenia dotyczące emancypacji i uwłaszczenia chłopów w całym cesarstwie. Zasiadał w dwóch specjalnych komisjach: ekonomicznej i administracyjnej, jako jedyny w tej sprawie reprezentant interesów trzech guberni: wołyńskiej, podolskiej i kijowskiej. Komisje wydrukowały cały tom tez, które różniły się od zdań większości członków, a dotyczyły kwestii administracyjnej ogólnej i kwestii miejscowych ekonomicznych nie tylko trzech wymienionych guberni, ale także Litwy, Inflant i Białorusi oraz innych prowincji cesarstwa rosyjskiego. Zmarł w Kamieńcu Podolskim w styczniu 1884 r.

 

Estreicher; Żychliński, IX; Bar M., Słownik pseudonimów; – „Nowa Ref.” 1844 nr z 22 I.

Józef Buszko

  

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Wojciech Korfanty

1873-04-20 - 1939-08-17
działacz narodowy
 

Tytus Chałubiński

1820-12-29 - 1889-11-04
lekarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.