INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Andrzej Radoński h. Abdank  

 
 
1 poł. XVII w. - po 1676
Biogram został opublikowany w 1986 r. w XXIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Radoński (Raduński) Andrzej h. Abdank (zm. po 1676), poseł na sejmy, kasztelan żarnowski. Pochodził ze średnio zamożnej rodziny, której gniazdem była wieś Radunia w woj. sandomierskim, był synem Stanisława.

W młodości R. zapewne służył w wojsku. Wedle Zofii Trawickiej był posłem z woj. sandomierskiego na elekcję w r. 1648; zapewne więc to on podpisał sufragia na Jana Kazimierza z woj. sandomierskim, lecz jako «sędzia kapturu warszawskiego», przy czym w Vol. legum przekręcono jego nazwisko na Radomski. Z woj. warszawskiego posłował R. na sejm zwycz. w r. 1652. T. r. na sejmiku woj. sandomierskiego w Podkanowie we wrześniu został wyznaczony na komisarza do lustracji łanów wybranieckich w pow. opoczyńskim i chęcińskim, jednak w maju r. n. odwołano go z tej funkcji. Na sejm nadzwycz. w Brześciu Lit. w r. 1653 posłował R. znów z woj. sandomierskiego i został wybrany na deputata do Trybunału Skarbowego we Lwowie. W jesieni t. r. wziął zapewne udział w wyprawie żwanieckiej, prawdopodobnie z pospolitym ruszeniem woj. sandomierskiego, w chorągwi pow. radomskiego, jednak z początkiem października t. r. samowolnie opuścił swoją jednostkę. Sejmik opatowski we wrześniu 1658 obrał R-ego deputatem do Trybunału Kor. Cześnik sandomierski już w r. 1661, posłował na sejm w t. r. Został na nim wyznaczony do komisji do rewizji skarbu kor. i do komisji mającej zająć się rozgraniczeniem dóbr królewskich w Kamieńcu Mazowieckim. W maju 1662 R. marszałkował sejmikowi relacyjnemu woj. sandomierskiego. Dn. 26 IX 1665 został mianowany kasztelanem żarnowskim. Uczestniczył w sejmie elekcyjnym 1669 r. oddając głos na Michała Korybuta Wiśniowieckiego. W sierpniu 1671 w obozie pospolitego ruszenia woj. sandomierskiego pod Zawichostem został wybrany na pułkownika 10 chorągwi, które zobowiązało się wystawić województwo. Wyznaczono mu pensję 6 000 złp. W l. 1672–3 R. brał udział w walkach z Turkami na czele chorągwi kozackiej, uczestniczył w bitwie chocimskiej. Był obecny na sejmie konwokacyjnym 1674 r., na elekcji w t. r. głosował na Jana Sobieskiego. Na sejmie koronacyjnym 1676 r. opowiadał się za zawarciem pokoju z Turcją. Zmarł po r. 1676.

R. był dziedzicem Raduni (obecnie Radonia) i Sławna w pow. opoczyńskim. Miał również Gawłów (w ziemi sieradzkiej?).

R. pozostawił synów: Franciszka, kaszt. żarnowskiego, Kazimierza, Jana Mikołaja i Wilhelma.

 

Niesiecki; Uruski; Elektorowie, (w r. 1669 jako Radomski); Elektorów poczet; – Matwijowski K., Pierwsze sejmy z czasów Jana III Sobieskiego, Wr. 1976; Trawicka Z., Sejmik województwa sandomierskiego w latach 1572–1696, Kielce 1985; – Pisma do wieku Jana Sobieskiego, I cz. II; Vol. leg., IV 212, 399, 707, 724, V 28, 240, 289; – AGAD: Sigillata 9 k. 93; B. PAN w Kr.: rkp. 8338 (Teki Pawińskiego) k. 68, 76v., 82, 233, 266, 317; – Red. PSB: Kartoteka posłów sejmowych XVII w.

Witold Kłaczewski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Michał Piotr Boym

ok. 1614 - 1659-08-22
jezuita
 
 

Andrzej Bobola h. Leliwa

ok. 1591 - 1657-05-16
święty
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Marek Korona

ok. 1590 - 1651-07-16
franciszkanin
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.