INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Andrzej Rafał Grabski  

 
 
1787 - 1878
 
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Grabski Andrzej Rafał (1787–ok. 1878), rolnik. Syn Franciszka, konfederata barskiego, po ojcu swoim, który cały majątek stracił na walkę z zaborcami, nie odziedziczył nic, był więc pierwszym z linii Grabskich, którzy rozpoczynali start życiowy bez własnej ziemi. Wychowany u stryja, Józefa G-ego ze Sławoszewa, po skończeniu szkół wziął w dzierżawę Śladków, potem Małachowice (obydwie posiadłości w Łęczyckiem) i Raków. Wydatki na wychowanie i uposażenie licznego potomstwa uniemożliwiały mu dojście do własnej ziemi, chociaż był sprawnym rolnikiem. Miał pięć córek i trzech synów. Chcąc uchronić synów przed długoletnią służbą żołnierską w armii carskiej, przeprowadził wywód szlacheckiego pochodzenia w Heroldii Król. Pol. Dowód ten przeprowadził osobliwie, nie chciał bowiem złożyć przysięgi na wierność carowi, co obowiązywało. Powstała ciekawa korespondencja, zakończona pomyślnie dzięki łapówce, ale bez przysięgi, czego ślady mamy w aktach Heroldii. Z trzech synów Andrzeja dwóch, Feliks i Adolf, skończyli gimnazjum i pracowali na roli, jeden zrezygnował z nauki i był dorożkarzem w Warszawie. G. zmarł w wieku 91 lat w Borowie, majątku syna, Feliksa (1829–97), agronoma, wykształconego i postępowego gospodarza, który, nabywając dzierżawiony od Grabowskiego Borów (n. Bzurą k. Łowicza), w r. 1859 przeprowadził uwłaszczenie włościan, wyprzedzając tym reformę rządową, a w r. 1863 był komisarzem cywilnym powstania. Zmarł w Borowie w r. 1878, pozostawiając sześcioro dzieci, w tym z drugiej żony, Stanisławy Mittelstaedt, córki posła do sejmu w Berlinie Seweryna, miał dwóch synów: Stanisława, ministra oświaty, profesora ekonomii, wiceprezydenta Krajowej Rady Narodowej, Władysława, ministra skarbu, i dwie córki: Zofię Kirkor-Kiedroniową i Halinę Brzezińską, żonę prof. Józefa Brzezińskiego z Krakowa.

 

Arch. Grabskich w Grabkowie: Życiorysy Władysława G-ego; Pamiętnik Zofii Kiedroniowej (rkp. w posiadaniu rodziny).

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Packan

1866-01-17 - 1957-06-18
stolarz
 

Franciszek Ruśkiewicz

1819-04-02 - 1883-04-18
malarz
 

Franciszek Sułczewski

1863-02-09 - 1930-07-08
kamieniarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.