INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Antoni de Greto (Grepy de Ronko, de Grypa, Dekrip)  

 
 
poł. XVI w. - XVI/XVII w.
 
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Greto Antoni, de (Grepy de Ronko, de Grypa, Dekrip) (2. poł. XVI w.), budowniczy. Od r. 1580 pracował w Grodnie przy restauracji cerkwi i klasztoru bazylianów na Kołoży, a później przy budowie zamku grodzieńskiego, zainicjowanej przez Stefana Batorego. G. występuje w źródłach jako «aedificator arcis Grodnensis», uważa się go jednak za technicznego wykonawcę budowy, a nie za architekta-projektodawcę tego wybitnego dzieła architektury czasów Batorego. Poza Grodnem związany był również z Warszawą, jak świadczą zapiski w księgach sądowych Warszawy z l. 1580–7.

 

Łoza, Architekci; – Jodkowski J., Świątynia warowna na Kołoży, cz. 2., „Archeografičeskij Sbornik”, IX s. 434 (cytat ruski); Kieszkowski W., Grodno, średniowieczna Troja, „Arkady” 1937 nr 7 s. 354; Wojciechowski J., Zamek Batorego w Grodnie, cz. 2., „Biul. Hist. Sztuki i Kultury” (W.) R. 6: 1938 s. 267–8; – Księgi podskarbińskie z czasów Stefana Batorego, Wyd. A. Pawiński, W. 1881 s. II, 19, Źródła Dziej., IX.

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt III (Waza)

1566-06-20 - 1632-04-30
król Polski
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.