INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Benedykt z Poznania (Sternberg)  

 
 
brak danych - między 1522 a 1527
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Benedykt z Poznania zm. między r. 1522 a 1527, był zakonnikiem augustjańskim, przez 10 lat proboszczem w Kotłowie pod Mikstatem w Wielkopolsce, a następnie w fundacji św. Ducha we Wrocławiu. Dla studjów historycznych zaniedbał zarząd fundacji, doprowadzając do zawalenia się browaru i do ruiny szpitala i dzwonnicy. Jako proboszcz św. Ducha występuje ostatni raz w dokumencie, dotyczącym Sambowic, z 17 I 1522; jego następca Augustyn Klein poświadczony jest dokumentarnie w r. 1527. Głównem dziełem B. jest Chronica ducum Slesie corrogata ex quodam libro monasterii Ca. Reg. S. Marie in Glotz, Pragensis Diocesis… A. D. 1518, której tekst wydrukowano w przypisach do Chronica principum Poloniae w Mon. Pol. Hist. t. III, s. 489–576. Kronika ta, oparta przeważnie na Chron. princ. Poloniae i Długoszu, częścią zaś na zaginionych źródłach, jak np. pieśni Maura o Piotrze Włościcu, opisuje dzieje śląskie od r. 1242. Klose wymienia jeszcze cztery życiorysy pióra B.: Historia S. Adalberti (1518); Vita D. Stanislai (1520); Historia seu Chronica Petri comitis ex Dacia; Historia siue Chronica Petri Wlascidis aut Wlaszyk siue ut alii Wlast comitis de Kszansch. Autorstwo B-a historji o Piotrze przyjmuje także Pilat.

 

Klose S. B., Darstellung (Scriptores rerum Silesiacarum, Breslau 1847, III 389–390; Mon. Pol. Hist., III 427–8, 756–8; Pilat R., Historja literatury polskiej w wiekach średnich, W. 1926, cz. I, s. 191–2.

Wincenty Ogrodziński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.