INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Benedykt z Poznania (Sternberg)  

 
 
brak danych - między 1522 a 1527
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Benedykt z Poznania zm. między r. 1522 a 1527, był zakonnikiem augustjańskim, przez 10 lat proboszczem w Kotłowie pod Mikstatem w Wielkopolsce, a następnie w fundacji św. Ducha we Wrocławiu. Dla studjów historycznych zaniedbał zarząd fundacji, doprowadzając do zawalenia się browaru i do ruiny szpitala i dzwonnicy. Jako proboszcz św. Ducha występuje ostatni raz w dokumencie, dotyczącym Sambowic, z 17 I 1522; jego następca Augustyn Klein poświadczony jest dokumentarnie w r. 1527. Głównem dziełem B. jest Chronica ducum Slesie corrogata ex quodam libro monasterii Ca. Reg. S. Marie in Glotz, Pragensis Diocesis… A. D. 1518, której tekst wydrukowano w przypisach do Chronica principum Poloniae w Mon. Pol. Hist. t. III, s. 489–576. Kronika ta, oparta przeważnie na Chron. princ. Poloniae i Długoszu, częścią zaś na zaginionych źródłach, jak np. pieśni Maura o Piotrze Włościcu, opisuje dzieje śląskie od r. 1242. Klose wymienia jeszcze cztery życiorysy pióra B.: Historia S. Adalberti (1518); Vita D. Stanislai (1520); Historia seu Chronica Petri comitis ex Dacia; Historia siue Chronica Petri Wlascidis aut Wlaszyk siue ut alii Wlast comitis de Kszansch. Autorstwo B-a historji o Piotrze przyjmuje także Pilat.

 

Klose S. B., Darstellung (Scriptores rerum Silesiacarum, Breslau 1847, III 389–390; Mon. Pol. Hist., III 427–8, 756–8; Pilat R., Historja literatury polskiej w wiekach średnich, W. 1926, cz. I, s. 191–2.

Wincenty Ogrodziński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Erazm Ciołek h. Sulima

1474-02-28 - 1552-09-09
biskup płocki
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.