INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Błażej Gocman  

 
 
2. poł. XVI w. - 1. poł. XVII w.
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gocman (Gotsman) Błażej (na przeł. XVI/XVII w.), kamieniarz i budowniczy. Zapewne czeladnik Santi Gucciego, po nim przejął roboty w Zamościu, gdzie działał w l. 1591–1609. Po śmierci Moranda, jako «skulptor mirowski» (z Mirowa, przedmieścia Pińczowa), zawarł kontrakt z Zamoyskim o budowę bramy Szczebrzeskiej (1603) i prowadził prace kamieniarskie przy fortyfikacji Zamościa (1605). W r. 1608 sprzedał swą kamienicę na Lwowskim Przedmieściu i powrócił na stałe do Pińczowa, gdzie objął dzierżawę Gór, największego w Polsce przedsiębiorstwa rzeźbiarsko-kamieniarskiego. W kilka lat potem zmarł, pozostawiając Góry innemu pracownikowi Gucciego – Tomaszowi Niklowi. Jedyne znane dzieło G-a – brama Szczebrzeska w Zamościu (przerobiona w XIX w.), nosiło cechy prowincjonalnego manieryzmu. Wyróżniała się silnymi podziałami poziomymi i attyką o fantastycznie wygiętym grzebieniu, ozdobioną figurą św. Floriana i dekoracyjnymi dzbanuszkami. Być może, dziełem G-a jest też brama warowna w Sancygniowie.

 

Herbst S., Wilh. van der Block w Zamościu, „Teka Zamojska” 1939 s. 115; Herbst S., Zachwatowicz J., Twierdza Zamość, W. 1936; Zajczyk Sz., Muratorzy zamojscy, „Biul. Hist. Sztuki i Kultury” 1939 VII; – Informacje Zajczyka z nie istniejących dziś akt m. Pińczowa.

Stanisław Herbst

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Wojciech Oczko

1537 - 1599-12-26
doktor medycyny
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.