INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Błażej Gocman  

 
 
2. poł. XVI w. - 1. poł. XVII w.
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gocman (Gotsman) Błażej (na przeł. XVI/XVII w.), kamieniarz i budowniczy. Zapewne czeladnik Santi Gucciego, po nim przejął roboty w Zamościu, gdzie działał w l. 1591–1609. Po śmierci Moranda, jako «skulptor mirowski» (z Mirowa, przedmieścia Pińczowa), zawarł kontrakt z Zamoyskim o budowę bramy Szczebrzeskiej (1603) i prowadził prace kamieniarskie przy fortyfikacji Zamościa (1605). W r. 1608 sprzedał swą kamienicę na Lwowskim Przedmieściu i powrócił na stałe do Pińczowa, gdzie objął dzierżawę Gór, największego w Polsce przedsiębiorstwa rzeźbiarsko-kamieniarskiego. W kilka lat potem zmarł, pozostawiając Góry innemu pracownikowi Gucciego – Tomaszowi Niklowi. Jedyne znane dzieło G-a – brama Szczebrzeska w Zamościu (przerobiona w XIX w.), nosiło cechy prowincjonalnego manieryzmu. Wyróżniała się silnymi podziałami poziomymi i attyką o fantastycznie wygiętym grzebieniu, ozdobioną figurą św. Floriana i dekoracyjnymi dzbanuszkami. Być może, dziełem G-a jest też brama warowna w Sancygniowie.

 

Herbst S., Wilh. van der Block w Zamościu, „Teka Zamojska” 1939 s. 115; Herbst S., Zachwatowicz J., Twierdza Zamość, W. 1936; Zajczyk Sz., Muratorzy zamojscy, „Biul. Hist. Sztuki i Kultury” 1939 VII; – Informacje Zajczyka z nie istniejących dziś akt m. Pińczowa.

Stanisław Herbst

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.