INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Dadźbog Karnkowski h. Junosza  

 
 
1573 - 1617
Biogram został opublikowany w latach 1966-1967 w XII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Karnkowski Dadźbog (Teodor) h. Junosza (1573–1617), rotmistrz, deputat na Trybunał Koronny. Syn Piotra, podkomorzego płockiego, i Anny Moszczeńskiej, synowiec Stanisława prymasa. W r. 1598 zapewne już był dworzaninem królewskim i uczestniczył w wyprawie Zygmunta III do Szwecji, w 1599 był deputatem ziemi dobrzyńskiej na Trybunał Koronny, w 1600 wyróżnił się w wyprawie wołoskiej, dowodząc pościgiem po bitwie pod Bucou. Na czele roty usarskiej w 200 koni uczestniczył w kampanii inflanckiej Zamoyskiego w r. 1601/2 i dowodził pułkiem złożonym z opóźnionych rot, który konwojował artylerię i przeprawiał przez rzekę Gawję. W r. 1604 otrzymał starostwo bobrownickie. Na sejmie 1605 r. jako poseł z ziemi dobrzyńskiej, reprezentował antyregalistyczną opozycję i miał zatarg z regalistycznymi posłami z woj. sieradzkiego. W r. 1607 dostał starostwo dobrzyńskie. W tym czasie poślubił Katarzynę z Konarskich Zborowską, wdowę (od r. 1604/5) po kasztelanie gnieźnieńskim Janie. Sejm 1611 r. powołał go do komisji dla uporządkowania ziem odebranych i pertraktacji z Moskwą. W r. 1614 został wojewodą dorpackim (in partibus) i starostą odolanowskim. Właściciel licznych posiadłości w woj. kaliskim, wyzbył się w r. 1616 starostwa bobrownickiego. W tych latach owdowiawszy, ożenił się powtórnie z Gryzeldą Sobieską, córką Marka wojewody lubelskiego, która po śmierci K-ego poślubiła Jana Rozrażewskiego. K. przeszedłszy na pozycje regalistyczne nie prowadził intensywnego życia politycznego. Po latach wojennych zajął się gromadzeniem majątku. Jerzy Tyszkiewicz, prowincjał litewski jezuitów, dedykował K-emu pismo polemiczne, broniące nauki jezuickiej, pt. „Vindiciae doctrinae Societatis Jesu a calumnis Patroni Torunensium Anonymi” (Cracoviae 1616). Zmarł K. w r. 1617, nie pozostawiwszy potomstwa, pochowany w kościele Jezuitów w Kaliszu.

 

Epitafium w kościele pojezuickim w Kaliszu; – Estreicher, XXXI; Boniecki; Niesiecki; Uruski; Wolff, Senatorowie W. Ks. Lit. (błędnie); – Herbst S., Wojna inflancka, W. 1938; Korzon T., Dzieje wojen i wojskowości w Polsce, Lw.–W.–Kr. 1923 II; Strzelecki A., Sejm z r. 1605, Kr. 1921; – Starowolski, Monumenta Sarmatarum; Vol. leg., III 1; – AGAD: Arch. J. Zamoyskiego s. I t. XII.

Stanisław Herbst

 
 

Powiązane artykuły

 

Druga połowa XVI wieku

Druga połowa XVI wieku, a przede wszystkim interesujący nas okres panowania ostatniego Jagiellona – Zygmunta Augusta – to okres dominacji wojsk zaciężnych, co przekładało się na konieczność......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Jan Wężyk

1575 - 1638-05-27
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.