INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Dominik Adam Casparini  

 
 
XVIII w. - XVIII w.
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Casparini Do(minik) Ada(m) (wieku XVIII), wybitny organmistrz wileński pochodzenia włoskiego. Dziełem jego są w wileńskim kościele podominikańskim św. Ducha piękne dwumanuałowe organy. Śród zewnętrznej drewnianej boazerii barokowej widnieje wypukło wygięty napis, wskazujący na to, że wykonał je C. w r. 1776. Aleksander Poliński, mylnie cofając C-go do XVII stulecia, przypisuje mu również organy w Zgorzelicy (na Śląsku Pruskim) i w Połocku. O pierwszych nic nie wiemy. Drugie były własnością jezuitów połockich i po ich kasacie w r. 1820 zostały darowane przez ces. Mikołaja I miejscowym pijarom, którzy z kolei odprzedali je w roku 1838 za 3000 rb. sr. Uniwersytetowi Wileńskiemu. Po przewiezieniu organu z Połocka i ustawieniu w kościele akademickim św. Jana sprawdził go sprowadzony w r. 1839 z Warszawy Elsner, później zaś grał na nim Stanisław Moniuszko, będąc organistą świętojańskim.

 

Kraszewski, Wilno, II 353; »Słowo Wileńskie« 1935, nr 325 (z błędnymi datami w napisie); Poliński Al. w W. Enc. Il.; B. Uniw. Wil. Dział rkpsów 54/NN 202, 375, 382.                     

Michał Brensztejn

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.