INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Dominik Adam Casparini  

 
 
XVIII w. - XVIII w.
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Casparini Do(minik) Ada(m) (wieku XVIII), wybitny organmistrz wileński pochodzenia włoskiego. Dziełem jego są w wileńskim kościele podominikańskim św. Ducha piękne dwumanuałowe organy. Śród zewnętrznej drewnianej boazerii barokowej widnieje wypukło wygięty napis, wskazujący na to, że wykonał je C. w r. 1776. Aleksander Poliński, mylnie cofając C-go do XVII stulecia, przypisuje mu również organy w Zgorzelicy (na Śląsku Pruskim) i w Połocku. O pierwszych nic nie wiemy. Drugie były własnością jezuitów połockich i po ich kasacie w r. 1820 zostały darowane przez ces. Mikołaja I miejscowym pijarom, którzy z kolei odprzedali je w roku 1838 za 3000 rb. sr. Uniwersytetowi Wileńskiemu. Po przewiezieniu organu z Połocka i ustawieniu w kościele akademickim św. Jana sprawdził go sprowadzony w r. 1839 z Warszawy Elsner, później zaś grał na nim Stanisław Moniuszko, będąc organistą świętojańskim.

 

Kraszewski, Wilno, II 353; »Słowo Wileńskie« 1935, nr 325 (z błędnymi datami w napisie); Poliński Al. w W. Enc. Il.; B. Uniw. Wil. Dział rkpsów 54/NN 202, 375, 382.                     

Michał Brensztejn

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Chrzciciel Lampi (starszy)

1751-12-31 - 1830-02-16
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Antoni Lesznowski

1769 lub 1770 - 1820-08-23
właściciel drukarni
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.