INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Dominik od św. Józefa Chojnacki  

 
 
1721 - 1794-11-11
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chojnacki Dominik od św. Józefa (1721–1794), historyk zakonu pijarskiego. W r. 1739 wstąpił do zakonu, po ukończeniu studiów przez jakiś czas uczył wymowy w szkołach zakonnych. Ponieważ wywiązywał się doskonale ze swych obowiązków, wyznaczyły go władze na prośbę Andrzeja Zamojskiego, kanclerza wielkiego koronnego, na wychowawcę jego dzieci. Następnie powrócił do swych poprzednich obowiązków szkolnych i uczył wymowy, łaciny i greki, historii, geografii, języka francuskiego i filozofii. Z kolei przeniesiony został do szkoły pijarskiej w Podolińcu na Spiszu. W okresie zajęcia Krakowa przez Moskali, podczas walk z konfederatami barskimi, kierował krakowskim domem pijarskim. Potem przez sześć lat był rektorem szkoły w Podolińcu i wreszcie od r. 1785 rektorem w Krakowie, gdzie zmarł 11 XI 1794 r. W ciągu wolnego od zajęć szkolnych czasu napisał po łacinie dwutomowe dzieje ostatnich lat Rzeczypospolitej, a także na podstawie materiałów z Archiwum Podolińskiego dzieje zakonu pijarskiego w Polsce. W r. 1790 przetłumaczył z jęz. niemieckiego na łaciński katechizm, który jako Katechizm wielki dla wygody kościołów parafialnych na żądanie Piotra Małachowskiego, wojewody krakowskiego, w r. 1793 drukiem ogłosił. Na uroczystość zaślubin Magdaleny Lubomirskiej, miecznikówny koronnej, z Józefem Lubomirskim, podstolim W. Ks. Lit. i regimentarzem wojsk koronnych, wydał Ch. w r. 1755 wierszowane powinszowanie.

 

Estr.; Jocher; Bielski Sz., Vita et scripta quorundam e congregatione Scholarum Piarum professorum, W. 1812.        

Stanisław Szczotka

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Cyprian Godebski

1765 - 1809-04-19
poeta
 

Jerzy Samuel Bandtkie

1768-11-24 - 1835-06-11
historyk
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.