INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Elżbieta     

Elżbieta  

 
 
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Elżbieta (1736–1818), królewna polska, przedostatnia córka Augusta III i Marii Habsburżanki, ochrzczona zdaje się jako Maria E., chowała się w Dreźnie, w otoczeniu 5 braci i trzech sióstr, jako mala »Lisl«. Niespokojny temperament ujawniał się w kłótniach domowych, przy czym E. i Karol występowali solidarnie przeciw Marii Antonii, żonie najstarszego królewicza Fryderyka Chrystiana. Kłótnie cichły, gdy utalentowana bratowa wprowadzała E-tę na dworską scenę, dla której sama komponowała operę, a z czasem zagłuszyła je wojna Siedmioletnia (1756). E. została w Dreźnie pod okupacją pruską, a pod opieką szwagierki; zaznała bombardowania, biedy i niewygód. W sierpniu 1756 r. przyjechała do Pragi, ale i tam czuła się duchowo źle, więc wróciła do Drezna. Gdy nastał pokój w Europie, odżyły niesnaski między E-tą a elektorową wdową M. Antonią, zwłaszcza odkąd tą ostatnią książę administrator Ksawery dopuścił do polityki. Męża dla E-ty nie znaleziono, bo też najwpływowsza w tej sprawie Maria Teresa, nie lubiła E-ty. Księżniczka odczuła boleśnie wydalenie z dworu księdza Victora, ochmistrza dzieci elektorskich, przez którego ona i Karol obiecywali sobie zdobyć wpływ na młodego Fryderyka Augusta (1765). Nie znaczy to, żeby E. popierała zamiary Karola względem Polski i Kurlandii; właśnie przy poparciu Rosji zabiegali Sasi (bezskutecznie) w r. 1767 o apanaże dla E-ty i Kunegundy od Rzeczypospolitej, a w r. 1768 francuska dyplomacja wykryła, że królewna uprawia miłostki z rosyjskim posłem Biełosielskim. Po czterech latach, kiedy szwedzki poseł Friesendorf w pośpiechu opuszczał Drezno, tłumaczono to też romantycznym stosunkiem między nim, a jedną z królewien. Z tego światka intrygi i miłości, księżniczka Krystyna schroniła się do klasztoru. E. pół wieku przeżyła bez męża i bez »postanowienia«. O tym okresie jej życia brak informacji.

 

Weber K. von, Maria Antonia Walpurgis, 2 t. Drezno 1857; Lippert W., Kaiserin M. Theresia u. Kurfürstin M.Antonia, Lipsk 1908; relacja francuskiego posła Fischera 14 VIII 1768 w paryskim Arch. Spr. Zagr.

Władysław Konopczyński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Korzeniowski

1797-03-19 - 1863-09-17
dramaturg
 

Aleksander Kokular

1793-01-09 - 1846-04-06
kolekcjoner
 

Adam Tytus Działyński

1796-12-24 - 1861-04-12
arystokrata
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Antoni Edward Odyniec

1804-01-25 - 1885-01-15
poeta
 

Adolf Abicht

1793 - 1860-08-03
doktor medycyny
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.