INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Elżbieta Czapska-Hutten (z domu Meyendorff)     

Elżbieta Czapska-Hutten (z domu Meyendorff)  

 
 
1833-09-22 - 1916-10-17
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czapska-Hutten Elżbieta z Meyendorffów, hr., (1833–1916), ur. w Inflantach 22 IX jako córka uczonego i podróżnika, pułkownika barona Jerzego, i Zofii z hr. Stackelbergów. Poślubiwszy 20 IX 1854 hr. Emeryka Czapskiego, uważała się za Polkę i znaczną część swego życia poświęciła popieraniu nauki polskiej. Ze względu na prace swego męża interesowała się w pierwszym rzędzie numizmatyką i archeologią. Kiedy w r. 1896, w rok po przeniesieniu się z Petersburga do Krakowa, Emeryk Cz. umarł, prowadziła dalej zaczęte przez niego prace nad uporządkowaniem zbiorów numizmatyczno-archeologicznych i urządzeniem muzeum przy ulicy Wolskiej. Osobiście kierowała katalogowaniem biblioteki i zbioru rycin, wydała własnym nakładem Kopery »Spis druków epoki Jagiellońskiej« (1900) i »Spis rycin przedstawiających portrety przeważnie polskich osobistości« (Kraków 1901). Jej dziełem były rysunki numizmatyczne w czterech pierwszych tomach katalogu Cz-go, jej wreszcie staraniem już po śmierci męża został przygotowany i wydany tom 5. tego katalogu (wyszedł w r. 1916). Spełniając wolę męża, który chciał, by jego zbiory stanowiły własność publiczną, doprowadziła do tego, iż w r. 1903 zbiory te jako muzeum Czapskich zostały podarowane gminie m. Krakowa. Celem rozszerzenia muzeum oddała swe własne apartamenty i przeniosła się na Litwę, podtrzymując jednak nadal ścisły kontakt z tą placówką kulturalno-naukową, której była współtwórczynią. Wydatnie wspierała niezamożną, chcącą się poświęcić studiom naukowym młodzież. Umarła w czasie wojny w Mińsku Litewskim 17 X 1916.

Cz. była matką Karola Cz-go, prezydenta m. Mińska Lit., Jerzego Cz-go i Zofii Cz-ej, poślubionej hr. Plater-Zyberkowi, chemikowi.

 

Jej portret, pędzla Belloliego znajduje się w posiadaniu wnuka, Emeryka hr. Czapskiego.

Elżbieta hr. H.-Cz., »Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne« 1918, nr 9 i 10; Dunin-Borkowski J., Almanach błękitny; Korespondencja w posiadaniu hr. Em. Czapskiego; Tablice numizmatyczne malowane przez Elżbietę Cz. w Muzeum Czapskich w Krakowie; Medal wybity w r. 1879 na srebrne wesele.   

Włodzimierz Dworzaczek

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Ciecierski

1899-03-08 - 1987-02-20
aktor filmowy
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Wojciech Pampuch

1800-04-15 - 1866-06-29
botanik
 

Ignacy Skowroński

1888-07-28 - 1957-12-14
działacz związkowy
 

Ludwik Andrzej Ignacy Niedbał

1872-11-30 - 1937-03-01
ksiądz
 

Alfons Chmielewski

1849 - 1934-01-14
prawnik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.