INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Emilia Lejowa  

 
 
1839 - 1906-10-07
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Lejowa Emilia (1839–1906), autorka książek dla dzieci i młodzieży. Ur. w Warszawie w rodzinie ziemiańskiej Milkuszyców. Lata dziecięce spędziła we wsi Wyczerpy w pobliżu Częstochowy. Ogólne wykształcenie otrzymała w Instytucie Żeńskim Marii Józefiny w Dreźnie. W r. 1859 poślubiła Józefa Leję, byłego oficera Wojsk Polskich, urzędnika kolei wiedeńskiej. Osiadła na stałe w Warszawie, zajmując się przede wszystkim działalnością literacką. Pierwsze prace literackie zaczęła drukować od r. 1857, najpierw w pismach dla ludu („Czytelnia Niedzielna”, „Kmiotek”), później w innych, dla dorosłych („Kłosy”, „Tygodnik Illustrowany”, „Tygodnik Mód i Powieści”) i dla dzieci („Przyjaciel Dzieci”, „Wieczory Rodzinne”). W r. 1861 ukazał się jej debiut książkowy pt. Kilka prób poetycznych, zaś w latach następnych wychodziły spod pióra L-ej głównie utwory prozatorskie, przeznaczone w zasadzie dla dzieci i młodzieży.

W ciągu długiego i pracowitego żywota pisarskiego L. wydała ponad dwadzieścia zbiorków opowiadań obyczajowych, obrazków historycznych i popularnonaukowych opowieści z przyrody i geografii. Do bardziej znanych należały w grupie pierwszej: Wieczory zimowe (1863), Nowa kolęda dla dzieci (1867), Z miasta i ze wsi (1867), Serdeczny podarunek dla dzieci (1867), Posiew cnoty (1869), Mała latarnia czarnoksięska (1869); w grupie drugiej: Historia polska dla dzieci (1863), Obrazki z dziejów starożytnych (1869), Obrazki historyczne skreślone na tle dziejów państwa rzymskiego (1870); w grupie trzeciej: Krótki przegląd kuli ziemskiej (1868), Krótki rys zoologii (1873), Obrazki czterech pór roku (1877), Przechadzki ojca z dziećmi po polach, łąkach, lesie i ogrodzie (1881). Oprócz tego L. tłumaczyła utwory młodzieżowe z języka niemieckiego, głównie Ferdynanda Schmidta, oraz zajmowała się, zwłaszcza pod koniec życia, układaniem książek o tematyce religijnej, np. Chwalcie Boga, Wiara i czyny, Czcij ojca twego i matką twoją, Chrzestna matka.

Debiut poetycki L-ej nie przyniósł jej rozgłosu. Wtórność motywów, nadmiar melancholii i smutku, skłonność do bigoterii, niedostatki warsztatu poetyckiego stawiały ją w rzędzie drugo- lub trzeciorzędnych poetek. Bardziej popularna stała się jako autorka książek dla dzieci i młodzieży, chociaż i tu nigdy nie zbliżyła się do poziomu czołowych twórców epoki, których wzorce powielała dość mechanicznie. W jej utworach dominowały treści sentymentalne i dewocyjne, mnożyły się wszelkiego rodzaju pouczenia i wskazania moralne. Natomiast w pogadankach przyrodniczych L-ej można było dostrzec ambitne próby zbliżenia się do wybitniejszych popularyzatorów wiedzy przyrodniczej w okresie pozytywizmu. W obrazkach historycznych pisarki przebijały niekiedy autentyczne uczucia patriotyczne, podziw dla poświęcenia dla dobra ojczyzny.

L. czynna na polu literackim do ostatnich chwil swego życia zdobyła sobie popularność u młodych czytelników, o czym świadczyły m. in. dość częste wznowienia jej książek. Później twórczość literacka L-ej uległa całkowitemu zapomnieniu. Pisarka zmarła 7 X 1906 r. w Warszawie.

 

W. Enc. Ilustr.; – Hertz P., Zbiór poetów polskich XIX w., W. 1962 III; – „Kur. Warsz.” 1906 nr 279; „Tyg. Ilustr.” 1906 nr 41 (fot.); „Wieczory Rodzinne” 1906 nr 42.

Józef Zbigniew Białek

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Maciej Wodyński

1884-02-24 - 1947-02-02
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław Wiktor Mieczyński

1842-02-13 - 1910-05-25
pedagog
 
 

Adam Rzążewski

1844-11-03 - 1885-08-11
historyk literatury
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.