INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ernest Magnus Denhoff  

 
 
1581-12-20 - 1642-06-18
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Denhoff Ernest Magnus (1581–1642), wojewoda parnawski, syn Gerarda woj. dorpackiego i Małgorzaty v. Zweiffeln, urodził się 20 XII. Po studiach w kraju udał się do Holandii, gdzie zapisał się w lutym 1599 na uniwersytet i studiował zarówno humanistykę jak i wiedzę wojskową. By uzupełnić swe wykształcenie, odbył podróż do Francji. Po skończeniu studiów walczył przeciw Turkom na Węgrzech, po czym wziął udział z bratem Gerardem w wyprawie chocimskiej. W rok później został starostą dorpackim i odtąd, jakkolwiek zrazu nie rzucał zawodu wojskowego, przeszedł powoli do służby dyplomatycznej. W r. 1622 wziął udział w rokowaniach zakończonych rozejmem mitawskim, a potem rozejmem w Lenowarcie. Gdy wojna szwedzka przeniosła się do Prus, D. uczestniczył kolejno w rokowaniach w r. 1626, potem w 1628 w Prabutach, wreszcie w 1629 w Altmarku. W r. 1633 został wysłany przez Władysława w poselstwie do Berlina i Drezna w celu skłonienia obu elektorów, a ewentualnie i kanclerza szwedzkiego Oxenstierny, do powszechnych traktatów przy pośrednictwie Polski. Nie z jego winy poselstwo to jednak skończyło się niepowodzeniem. W r. 1634 został D. z kolei mianowany delegatem do rokowań ze Szwedami i wziął udział w rokowaniach najpierw w Holland, a potem w Sztumsdorfie. Po zakończeniu rokowań został mianowany po Ossolińskim gubernatorem w Prusiech i w tym charakterze przebywał tu czas jakiś; sprawował też funkcje posła królewskiego na sejmik pruski. W r. 1637 jesienią zjawił się D. ponownie w Królewcu, by skłonić regentów do ustępstw w sprawie ceł, jednak bez skutku. Odtąd usunął się D., od r. 1634 kasztelan parnawski, na ubocze. Jeszcze w r. 1640 wysłał go Władysław do Królewca w charakterze posła na sejmik. W grudniu t. r. nadał mu król godność wojewody parnawskiego. Zmarł 18 VI 1642. Ze wszystkich trzech braci Ernest, gorliwy kalwin, był może najwięcej związany z kulturą niemiecką, mimo to jednak był lojalnym obywatelem Rzpltej i, jakkolwiek utrzymywał korespondencję z elektorem Jerzym Wilhelmem i brał od niego pensję, nie spotykamy u niego żadnych śladów działania na szkodę państwa. Z synów jego jeden, Fryderyk, wstąpił do służby Wielkiego Elektora.

 

Busse K. H., Magnus E. Dönhoff, »Mitt. a. d. Gebiete d. Gesch. Liv.-Est. u. Kurlands«, VII 1854; Tretiak G., Historia wojny chocimskiej, Kr. 1921; Szelągowski A., O ujście Wisły, W. 1905; tenże, Rozkład Rzeszy a Polska. Kr. 1907; Lengnich G., Gesch. d. Lande Preussen, V, VI; Krz. Radziwiłła Sprawy wojenne i polityczne, Paryż 1859; Radziwiłł A., Pamiętnik, P. 1839; Pułaski-Tomkiewicz, La mission de Cl. d’Avaux, Paris 1937. – Rękopisy: Arch. Nieświeskie, Królewieckie, Berlińskie i Kórnickie.

Władysław Czapliński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Zamoyski

1542-03-20 - 1605-06-03
kanclerz wielki koronny
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Piotr Skarga

1536-02-02 - 1612-09-27
jezuita
 

Paweł Piasecki

1579-10-17 - 1649-08-01
biskup kamieniecki
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.