INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Eustachy Chrapowicki  

 
 
brak danych - 1791
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chrapowicki Eustachy, h. Gozdawa († 1791), instygator litewski, był synem Dominika i Rozalii z Radwan-Rypińskich. Najpierw chorąży, potem podstarości, na koniec starosta starodubowski, zaprawiał się w jurydyce jako deputat smoleński i pisarz kadencji ruskiej w r. 1752–3 i 1762–3. Posłował z Połocczyzny na konwokację, a potem na sejm koronacyjny 1764 r. Wobec wypadków radomskich i barskich nie zaznaczył się niczym wybitnym, choć miał wpływy na »eksulanckich« sejmikach, smoleńskim i starodubowskim. Po rozbiorze przekazał gospodarkę w dobrach zakordonowych synowi Józefowi, a sam służył pod Stanisławem Augustem jako instygator, chwilowo też (1778) jako poseł połocki, za co nagrodzony kluczem szambelańskim, orderem św. Stanisława i orła białego. Od Radziwiłłów trzymał w zastawie Kiejdany i miał z nimi sporo kłopotu, gdy mieszczanie upomnieli się w r. 1791 o wolności w duchu nowego prawa o miastach królewskich. Nie otrzymawszy w r. 1781 żądanego województwa brzeskiego, odstąpił w r. 1785 instygatorię synowi Józefowi (z Teresy Szczyttówny, kasztelanki mścisławskiej). W Datnowie utrzymywał dom szpitalny na 12 chorych i szkółkę elementarną. Szwagrami jego byli pamiętnikarz Matuszewicz i Antoni Zabiełło, marszałek kowieński.

 

Złota księga; Kossakowski, Monografie, 94, 103, 166; Matuszewicz, Pamiętniki, W. 1876. Listy Ch-go do K. Radziwiłła w Arch. Ord. Nieśw.; listy do króla w B. Czart.

Władysław Konopczyński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.