INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Eustachy Chrapowicki  

 
 
brak danych - 1791
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chrapowicki Eustachy, h. Gozdawa († 1791), instygator litewski, był synem Dominika i Rozalii z Radwan-Rypińskich. Najpierw chorąży, potem podstarości, na koniec starosta starodubowski, zaprawiał się w jurydyce jako deputat smoleński i pisarz kadencji ruskiej w r. 1752–3 i 1762–3. Posłował z Połocczyzny na konwokację, a potem na sejm koronacyjny 1764 r. Wobec wypadków radomskich i barskich nie zaznaczył się niczym wybitnym, choć miał wpływy na »eksulanckich« sejmikach, smoleńskim i starodubowskim. Po rozbiorze przekazał gospodarkę w dobrach zakordonowych synowi Józefowi, a sam służył pod Stanisławem Augustem jako instygator, chwilowo też (1778) jako poseł połocki, za co nagrodzony kluczem szambelańskim, orderem św. Stanisława i orła białego. Od Radziwiłłów trzymał w zastawie Kiejdany i miał z nimi sporo kłopotu, gdy mieszczanie upomnieli się w r. 1791 o wolności w duchu nowego prawa o miastach królewskich. Nie otrzymawszy w r. 1781 żądanego województwa brzeskiego, odstąpił w r. 1785 instygatorię synowi Józefowi (z Teresy Szczyttówny, kasztelanki mścisławskiej). W Datnowie utrzymywał dom szpitalny na 12 chorych i szkółkę elementarną. Szwagrami jego byli pamiętnikarz Matuszewicz i Antoni Zabiełło, marszałek kowieński.

 

Złota księga; Kossakowski, Monografie, 94, 103, 166; Matuszewicz, Pamiętniki, W. 1876. Listy Ch-go do K. Radziwiłła w Arch. Ord. Nieśw.; listy do króla w B. Czart.

Władysław Konopczyński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Cyprian Godebski

1765 - 1809-04-19
poeta
 

Jędrzej Śniadecki

1768-11-30 - 1839-05-11
chemik
 

Józef Maria Grassi

1757-04-22 - 1838-01-07
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.