INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Gorgonius Ageison  

 
 
1604 - 1655-01-09
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ageison Gorgonius, jezuita (1604–1665), Duńczyk, do zakonu wstąpił 1622 r. Po odbyciu studjów w Akademji Wileńskiej i uzyskaniu doktoratu filozofji i teologji, uczył lat 5 w szkołach niższych, 3 filozofji, 9 teologji i 4 prawa kanonicznego w Akademji Wil. i w Brunsberdze. Uważany za jednego z lepszych profesorów i teologów. Wykładów jego dotąd nie udało się odszukać, znamy tylko tezy z prawa: Conclusiones canonicae de constitutionibus (1652). W r. 1661 zostaje rektorem w Brunsberdze i organizuje po zniszczeniach wojennych na nowo studja, wraz z całą pracą apostolską. Nie zadowala się profesurą i przełożeństwem, gorliwie oddaje się bezpośredniej pracy apostolskiej wśród protestantów. Zmarł 9 I 1665.

 

Materjały rękopiśmienne: Archiwum Centr. S. J. Catalogi triennales (Lit. 6, 12), Catalogi breves (Lit. 56), Historia Coll. Brunsbergensis 1661–1665 (Lit. 40, fol. 296–301); Załęski W., Jezuici w Polsce II i IV, błędnie podzielił G. na dwie osoby: Gorgoniusza i Jerzego (Georgius).

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt III (Waza)

1566-06-20 - 1632-04-30
król Polski
 

Michał Sędziwój h. Ostoja

1566-02-02 - między 20 V a 12 VIII 1636
alchemik
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.