INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Henryk Choński  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Choński Henryk (1809–1881), emigrant, publicysta polityczny i ekonomiczny. Był synem Michała, profesora Liceum Krzemienieckiego. Urodził się w Krzemieńcu, tam pobierał nauki niższe, po czym przeszedł do Akademii Wileńskiej. W r. 1831 wziął udział w ruchu narodowym i wstąpił do Komitetu ziem ruskich, który powstał w Warszawie na zgromadzeniu obywateli ziem ruskich u reprezentanta Wołynia, Narcyza Olizara 17 VII 1831. Po zatwierdzeniu Komitetu przez Rząd Narodowy Ch. został wybrany sekretarzem Komitetu, a po upadku Warszawy uszedł do Paryża. Tutaj żądano od niego wyrachowania się z zebranych funduszów, które przed wyjazdem do Paryża w części zwrócił był na żądanie ofiarodawców. Stąd zawikłał się w procesy kilkuletnie, z których wyszedł z honorem. Z tego czasu pochodzi kilka drukowanych pism polemicznych, adresowanych do Leonarda Chodźki i Aleksandra Jełowickiego. W życiu emigracji polskiej w Paryżu brał żywy udział. W r. 1832 ogłosił Comptes rendus du comité central en faveur des Polonais présidé par Lafayette. Był współpracownikiem, a później redaktorem publikacji pt. »Polska Malownicza« (»Pologne Pittoresque«), wydawanej przez Grabowskiego; należał również do wydawnictwa związku literatów polskich w Paryżu pt. »Brise du Nord. Keepsake Polonais« (1838 i 1839). W r. 1840 wydał książkę pt. De la réconstitution des nationalités européennes (w drugim wydaniu 1849), w której wskazywał na niebezpieczeństwo Rosji dla Europy i domagał się restauracji Polski po Morze Czarne. Przyjął obywatelstwo francuskie i został przyjęty do ministerstwa rolnictwa i handlu. W r. 1850 ogłosił Etudes sur les colonies hollandaises, a w r. 1851 Des institutions de crédit foncier et agricole dans les divers états de l’Europe. W tymże roku tłumaczył z angielskiego na język polski pamiętniki dyplomatyczne kanclerza lorda Hollanda. W sprawie polskiej szerzył dalej propagandę w imię idei narodowości jako nowej zasady politycznej. W tym celu ogłosił Głos miany na biesiadzie krzemienieckiej w Paryżu 1 października 1859.

 

Janowski L. »Kraj« 1901, nr 26; Choński H., Zdanie sprawy z użycia funduszów Komitetu Ziem Ruskich, 1834. Niewymienione wyżej publikacje autora podaje Estr., 1881, VI.

Stanisław Głąbiński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Wincenty Wodzinowski

1866 rok - 1940
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Natan Loewenstein

1859-02-14 - 1929-05-25
adwokat
 

Mikołaj Rybowski

1839-12-10 - 1914-02-20
nauczyciel
 

Wincenty Stadnicki

1835 - 1869-02-28
ziemianin
 

Tytus Babczyński

1830-01-04 - 1910-06-19
matematyk
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.