INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Henryk Goltz (Golcz) h. własnego  

 
 
1720-07-01 - ok. 1780
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Goltz (Golcz) Henryk h. własnego (1720–ok. 1780), generał wojsk kor., pisał się z Gulczewa. Syn Henryka, starosty wałeckiego, i Jadwigi Marianny Dorpowskiej. Ur. 1 VII. Służył zrazu w wojsku saskim, w regimencie karabinierów, najpierw jako porucznik, potem rotmistrz. W r. 1754 był generałem majorem wojsk koronnych i komendantem regimentu pieszego im. królewicza. Z wojska niedługo potem wziął dymisję, ale tytułu generalskiego używał i nadal. Podpisał 24 III 1767 r. manifest zgromadzonych w Toruniu dysydentów. W konfederacji toruńskiej, w której tak czynni byli jego bracia: Jerzy Wilhelm i August Stanisław, większej roli nie odegrał. W r. 1768 nabył starostwo białoborskie. Po przejęciu dóbr królewskich na rzecz skarbu pruskiego otrzymał 14 000 tal. odszkodowania. Żył jeszcze 29 IV 1780 r. Pierwszą jego żoną była Józefina de la Haye, zmarła w Gdańsku w październiku 1755 r. Z niej był syn Karol Henryk Bogusław i córka Józefina, żona porucznika Krockowa. Z drugiego małżeństwa pozostał syn Franciszek Otton.

 

Boniecki; Czaplewski P., Senatorowie świeccy, podskarbiowie i starostowie Prus Król., Tor. 1921; – Goltz F., Nachrichten über die Familie der Grafen u. Freiherrn v. d. Goltz, Strasburg 1885; Kraushar A., Książę Repnin a Polska, W. 1900 I 374.

Włodzimierz Dworzaczek

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.